MIMIkiNO, promitání pro rodiče s dětmi

Facebook MIMIkiNA zde!

Každou středu od 15:30

Přečetli jste už všechny články v Betynce? Dává vám okolí poznat, že zkratka MD znamená i něco jiného než mateřská dovolená? Tváří se na vašeho miláčka k zulíbání, vaše srdíčko, jako na vzteklého rosomáka, kdykoli s ním vyrazíte mezi lidi?

Přijďte k nám! Každou středu od 15:30 budeme promítat film v duchu programu Kina Art, s mírně ztlumeným zvukem a v částečně osvětleném sále. Promítání tak nebude rušit vaše děti a vy se jim můžete podle libosti věnovat. K dispozici je i přebalovací pult a hračky. Navíc máme i samoobslužnou kavárnu, kde si za dobrovolný poplatek můžete uvařit čaj nebo kávu! Takže, nestýskejte si již po dnech, kdy kultura a společnost byly vaši dobří přátele a vydejte se do Artu!

Facebook MIMIkiNA

Nově můžete všechny své stesky, připomínky a filmové typy směřovat na skupinu MIMIkiNA. Dejte o sobě vědět!

středa

11. prosince

středa 11. prosince 15:30 · Velký sál

15:30Velký sál

Dálava

Dálava. Dva tisíce osm set padesát dva kilometrů mezi Brnem a Divějevem, mezi Východem a Západem, mezi otcem a synem. Tak daleko, tak blízko. Vít a jeho syn Gríša se před koncem prázdnin vydávají na dlouhou cestu do Ruska. Jen co nastoupí do auta, syn si hned nasazuje sluchátka a otec se noří do vzpomínek. Ani tak ale nemůžou jeden druhému uniknout. Je tu však jedna možnost, která je může opět sblížit – společné pátrání. Jenže co skutečně hledají? Mimořádně... více...

Dálava

·

2019

·

76 min

Trailer Vstupenky

středa

4. prosince

středa 4. prosince 15:30

15:30

Addamsova rodina

Připravte si prsty na lusknutí! Na plátna kin se vrací ikonická rodina, která každý rok vyhrává všechny soutěže na Halloween. Tentokrát se členové této vtipné a výstřední rodinky představí v animované podobě. Malí i velcí diváci se mohou těšit na skvělou zábavu, protože Addamsovi se budou snažit mermomocí dokázat, že dobří sousedé jsou pro své okolí k nezaplacení.

středa

27. listopadu

středa 27. listopadu 15:30

15:30

Budiž světlo

Milan má tři děti a jezdí pracovat do Německa, aby rodinu uživil. Když se na Vánoce vrátí domů, zjistí, že jeho nejstarší syn Adam je členem polovojenské mládežnické skupiny a navíc je zapletený do šikanování a smrti spolužáka. Otec se rozhoduje, jak by se měl zachovat. Společně s manželkou Zuzkou při tom zjišťují skutečnou pravdu o synovi, o své rodině, o sobě samých, a také o společnosti, ve které žijí…(AČFK)

středa

20. listopadu

středa 20. listopadu 15:30

15:30

Dobrá smrt

Musela se dívat, jak její matka umírá na tehdy nediagnostikovatelnou svalovou dystrofii. I tělo dvaasedmdesátileté Janette ochabuje, nemoc rychle postupuje. Rozhodla se, že na rozdíl od matky ze světa odejde důstojně. Ovšem Velká Británie jí legální možnost „dobré smrti“ nenabízí. Pro eutanazii si musí dojet do Švýcarska. S vnitřním klidem organizuje svůj odchod, zatímco Janettini blízcí prožívají emocionální bouři – především její syn, který rovněž trpí dystrofií. Vztahové drama se stupňuje s blížící se smrtí. Režisér Tomáš Krupa využil k vyprávění stylizované prvky hraného filmu, které pocit autenticity ještě umocňují.(Falcon)
anglicky · české titulky

Dobrá smrt

·

2019

·

83 min

Režie

středa

6. listopadu

středa 6. listopadu 15:30

15:30

Narušitel systému

Emotivní drama o devítileté dívce s problémovým chováním a tváří anděla natočila jako svůj debut německá režisérka Nora Fingscheidt. Strhující příběh dítěte, jehož matka nezvládá péči o něj a rady si nevědí ani sociální pracovníci, je dechberoucím svědectvím o neutišitelném vzteku i touze po lásce. V hlavní roli filmu ubíhajícím v tempu podobně intenzivním jako hrdinčiny emoce podává autentický výkon Helena Zengel.(Film Europe)

středa

30. října

středa 30. října 15:30

15:30

Aquarela

Voda, krásná i děsivá, smrtící i životodárná. Fascinující živel se ve výpravném dokumentu Viktora Kossakovského stává protagonistou, zatímco člověku připadá epizodní role v odvěkém koloběhu vzniku a zániku. Kamera v Aquarele cestuje kolem světa, ze zamrzlé hladiny Bajkalu, přes ledové hradby Antarktidy, do útrob hurikánu Irma či mocných venezuelských Andělských vodopádů. Sytými barvami vykresluje portrét tvořivé i ničivé síly ve všech jejích formách a zachycuje důsledky dramatických proměn klimatu. Voda v křehkých lidských bytostech vyvolává úctu, euforii a zoufalství. Dechberoucí záběry doprovází bouřlivý metalový soundtrack zakládajícího člena kapely Apocalyptica, cellisty Eiccy Toppinena. (Artcam Films)

Aquarela

středa

23. října

středa 23. října 15:30

15:30

Panství Downton

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy příslušníků starobylého rodu Crawleyů a jejich služebnictva.Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. (CinemArt)

středa

16. října

středa 16. října 15:30

15:30

Zpívání v dešti

Jeden z nejlepších muzikálů, které kdy spatřily stříbro plátna, je zároveň výtečnou romantickou komedií, hravou satirou na Hollywood 20. let i mimoděčnou historickou lekcí o jedné z klíčových etap vývoje kinematografie. Hvězdy němé éry se ocitají v osidlech lásky a zvukového filmu a s obojím se vyrovnávají vtipně, vynalézavě a s grácií. A navíc jaksi mimochodem vynaleznou i dabing. (AČFK)
anglicky · české titulky

Singin' in the Rain

·

1952

·

103 min

středa

2. října

středa 2. října 15:30

15:30

Bouřlivé výšiny

Mladý chlapec neznámého původu je zachráněn před chudobou. V nové rodině se brzy projeví silné pouto mezi ním a nevlastní sestrou Cathy. Román Na větrné hůrce Emily Brontëové se dočkal nespočtu adaptací. Po klasických verzích Buñuelových, Rivettových či Wylerových se do osudového příběhu pustila britská režisérka Andrea Arnoldová. Citlivá pozorovatelka ve svém naturalistickém čtení předlohy odmítá konvence většiny literárních adaptací, nesoustředí se na dialogy, ale spíše na vyprávění pomocí strohých, přesto podmanivých obrazů, v nichž se odráží jak gotické tóny knihy, tak jemné pohnutky v chování hrdinů. (Febiofest)
anglicky · české titulky

Wuthering Heights

·

2011

·

129 min

Režie

středa

25. září

středa 25. září 15:30

15:30

Tři blízcí neznámí

Bobby, Eddy a David přišli na svět v New Yorku na začátku 60. let jako jednovaječná trojčata. Hned po narození ale byli rozděleni a adoptováni různými rodinami. Nikdo z nich neměl tušení, že má na vlas stejné sourozence. Po necelých dvaceti letech se souhrou šťastných náhod setkali a jejich neuvěřitelný příběh se stal senzací Ameriky. Kdo a proč je rozdělil? Jak ovlivnilo mnohaleté odloučení jejich životy? Znepokojivé tajemství experimentování s lidskými osudy odhaluje dokumentární film Tima Wardla, který se stal diváckou senzací a porota festivalu v Sundance ho ocenila Zvláštní cenou.
anglicky · české titulky

Three Identical Strangers

·

2018

·

96 min

Režie

středa

18. září

středa 18. září 15:30

15:30

Devadesátky

Kalifornské slunce, holky, mejdany, skejt a parta starších kluků, do které by hrozně rád zapadl. Tohle je prostě léto všech velkých poprvé, na které Stevie nikdy nezapomene. Tím spíš, že ho prožívá v polovině devadesátek – neopakovatelné době, jejíž atmosféru Jonah Hill (Vlk z Wall Street, Superbad) ve svém režijním debutu dokonale vystihl, hudbou počínaje a módou konče. (Aerofilms)
anglicky · české titulky

Mid90s

·

2018

·

85 min

Režie

středa

12. června

středa 12. června 15:30

15:30

Favoritka

Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Její jedinou oporou v životě je lady Sarah (Rachel Weisz) a jejich vztah postupně přerůstá až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí... více...

středa

5. června

středa 5. června 15:30

15:30

Problémy prvního světa

Problémy prvního světa. Starosti života v bohaté, průmyslově rozvinuté společnosti, nad kterými by obyvatelé třetího světa jen obraceli oči v sloup. Filmová verze. Omnibus čtyř krátkých filmů: Někdy je to jenom řeka, Konzultace poslední den zkouškového období, Člověk Kilimandžáro a Jedno a půl přání.

středa

29. května

středa 29. května 15:30

15:30

Westwood: Punk, Icon, Activist

Od doby, kdy společně se svým bývalým partnerem a manažerem skupiny Sex Pistols Malcolmem McLarenem stála u zrodu punkového hnutí, redefinuje Vivienne Westwoodová už 40 let britskou módu a stojí za celou řadou těch nejvýraznějších modelů naší doby. Film mísí archivní záběry, překrásně rekonstruované sekvence a všeodhalující rozhovory s fascinující sítí spolupracovníků Vivenne Westwoodové. Provede nás tak jejím životem od doby, kdy vyrůstala v poválečném Derbyshiru, až na přehlídková mola v Paříži a Miláně. Tato důvěrná a pronikavá pocta jedné... více...
anglicky · české titulky

Westwood: Punk, Icon, Activist

·

2018

·

83 min

Režie

středa

22. května

středa 22. května 15:30

15:30

Mirai, dívka z budoucnosti

Mirai je malá sestřička, která se narodí do rodiny jedináčka, malého Kuna. Pro chlapce s tím přichází první velké změny v jeho životě, protože rodičům, kteří tu donedávna byli jen pro něj, začal maraton péče o další dítě. Malý Kun se učí, jak zapadnout do proměnlivých vztahů ve vyvíjejícím se „organismu“ rodiny. Dostává zpětnou vazbu nejen od domácího psa, ale i od různých členů rodiny, které potkává, když vyjde ven na zahradu. Film je pozoruhodný citem pro vyprávění a skvělou animací, která odpovídá příběhu.

středa

24. dubna

středa 24. dubna 15:30

15:30

Kafarnaum

Příběh dvanáctiletého chlapce, který zažaluje své rodiče za to, že mu dali život, je strhující výpovědí o životě nejchudších ve slumech současného Libanonu. Snímek, který na festivalu v Cannes ohromil diváky, kritiku i porotu, je díky své směsi realismu a intenzivních emocí přirovnáván k slavnému Milionáři z chatrče. Libanonská režisérka a scenáristka Nadine Labaki podává vyhrocené a lehce pikareskní svědectví o extrémních podmínkách života ve své zemi pohledem malého dítěte, a přitom se neuchyluje k emocionálnímu vydírání – zdánlivě neochvějně ponurou trajektorii příběhu navíc účelně obohacuje o záblesky radosti a humoru.(Film Europe)

středa

17. dubna

středa 17. dubna 15:30

15:30

Aya z Yopougonu

Konec sedmdesátých let, rušná čtvrť v Abidjanu. Devatenáctiletá Aya je slušná dívka, její život se točí kolem školy, rodiny a dvou kamarádek Adjouy a Bintou, které však zajímá jen jediné – noční kluby. Vše se zkomplikuje, když Adjoua nechtěně otěhotní. Co s tím? Říct to rodičům, nebo jít za „paní, která zbavuje těhotenství"? Když se o dítěti dozví jeho budoucí otec Moussa, je v šoku. Jak oznámit tuhle strašnou zprávu Moussově otci? Není jím totiž nikdo jiný než samotný Bonaventure Sissoko, jeden z nejbohatších a nejobávanějších mužů v zemi. (Festival francouzského filmu)

středa

10. dubna

středa 10. dubna 15:30

15:30

Polina

Polina od dětství tvrdě pracuje na kariéře klasické ruské baletky. Zjistí však, že balet ji umělecky omezuje a odcestuje do Francie studovat moderní výrazový tanec. Zvládne se Polina vymanit z drilu klasického tance, vzdát se vštěpované dokonalosti, a namísto toho se oddat niternému prožitku a přesvědčivému výrazu? Film částečně nese autobiografické prvky spolurežiséra filmu, francouzského choreografa Angelina Preljocaje.

středa

3. dubna

středa 3. dubna 15:30

15:30

Cesta vede do Tibetu

Unikátní, mezinárodními cenami ověnčený dokument z roku 1954 zachycuje architektonické památky, život Tibeťanů i setkání s devatenáctiletým dalajlámou Tändzinem Gjamcchem i pančhenlámou Čhökji Gjalcchänem. Vypráví o nelidských podmínkách při stavbě gigantického díla, silniční magistrály, z Tibetu přes nejvyšší hory světa. (Dech hor)Vhodné spíše pro větší děti.

Cesta vede do Tibetu

1954

·

60 min

Hrají

středa

13. března

středa 13. března 15:30

15:30

Svatba

Osmnáctiletá belgická Pákistánka Zahira si je velmi blízká se všemi členy své rodiny až do dne, kdy jí začnou nutit do tradičního sňatku. Mladá dívka rozpolcená mezi požadavky rodičů, svým západním způsobem života a touhou po svobodě spoléhá na pomoc svého důvěrníka, staršího bratra Amira. (Artcam Films)

středa

27. února

středa 27. února 15:30

15:30

Svátky klidu a míru

Hořká komedie dánské herecké hvězdy Papriky Steen o tom, že rodina je největší požehnání… i prokletí. Svoje o tom ví Katrine, která se vždycky děsí vánočních svátků. Znamená to pro ni nejen vařit pro třináct členů rodiny, ale zároveň vyčerpávající diplomacii mezi jednotlivými aktéry. Letošní Vánoce jsou ale obzvlášť stresující, protože za sváteční stůl má zasednout i Katrinina sestra Patricia, která právě vyšla z protialkoholní léčebny. (Film Europe)
dánsky · české titulky

Den tid på året

·

2018

·

101 min

Režie

středa

20. února

středa 20. února 15:30

15:30

A dýchejte klidně

Okraj islandského poloostrova Reykjanes. Dvě ženy, jejichž osudy se na krátkou chvíli díky nepředvídatelným okolnostem prolnou. Mezi islandskou svobodnou matkou a africkou ženou žádající o politický azyl se vytvoří intimní pouto a obě začnou společně bojovat za to, aby se jejich životy vrátily na tu správnou cestu. (AČFK)

středa

13. února

středa 13. února 15:30

15:30

Anomalisa

Animované filmy nemusí být pouze pro děti. A právě animovaný formát (přesněji stop-motion animaci) si pro svůj nový snímek vybral scenárista Charlie Kaufman společně s animátorem Dukem Johnsonem. Hlavní hrdina filmu, Michael, je motivační řečník – všem drobným obchodníkům radí, jak být v životě úspěšný a šťastný, přestože jemu samotnému se to nedaří. Život mu změní až podivná anomální Lisa. Snímek je ovšem anomálií sám o sobě – je vtipný, přesto dojemný, je hravý a přesto děsivý. Prostě úžasně divný film.

středa

23. ledna

středa 23. ledna 15:30

15:30

Chvilky

Anežka (Jenovéfa Boková) je mladá žena, která si přeje, aby vztah s její rodinou i partnery byl dobrý a klidný, a to i za tu cenu, že ona sama ustoupí a bude se vyhýbat případným nedorozuměním, sporům. Neuvědomuje si ale, že onen pomyslný klid je jen klidem před bouří, která musí dříve či později přijít. Film Chvilky vypráví příběh o základních situacích, vztazích a emocích, které potkávají každého člověka, jsou mu důvěrně blízké a známé. Vyprávějí o lásce, bolesti, oddanosti, ale také o naději, že člověk dokáže svá zranění přeměnit v sílu. (CinemArt)

středa

16. ledna

středa 16. ledna 15:30

15:30

Králíček Petr

Králíček Petr a jeho kamarádi se často zatoulávají do okolních zahrad, aby si přilepšili nějakou tou mrkvičkou. Když však umře starý pán McGregor a místo něj se nastěhuje jeho příbuzný, nastane zvířátkům pravý boj o "jejich" zahradu. Jeden z nejkouzelnějších dětských snímků poslední doby kombinuje hraný film s animovanými postavičkami.

středa

2. ledna

středa 2. ledna 15:30

15:30

Dívka

Belgický filmař Lukas Dhont sice natočil několik krátkometrážních filmů (např. Corps perdu, 2012, který byl zařazen do povídkového filmu Boys on Film X o zkušenostech gayů), Dívka je však jeho celovečerní kinodebut. Na námět narazil již v roce 2009, když si přečetl novinový článek o mladé dívce, která se narodila do mužského těla, ale byla přesvědčena, že je dívkou. Tato dívka navíc toužila stát se baletkou, přičemž Dhont na ní obdivoval odvahu a to, že ve velmi mladém věku zpochybňoval(a)... více...

středa

28. listopadu 2018

středa 28. listopadu 2018 15:30

15:30

Na Chesilské pláži

Počátek šedesátých let, před sexuální revolucí. Hotel s vyhlídkou na Chesilskou pláž. V jednom z pokojů novomanželé, kteří se poprvé spolu chystají plnit novomanželské povinnosti. Mohl by to být happy end (ve všech smyslech toho slova) romantického filmu, kdyby se nejednalo o (melo)drama, které je adaptací na prestižní Bookerovu cenu nominovaného románu Iana McEwana. Půjde tak o víc, než jenom o prostopravdy, že není nejlepším nápadem nechávat sex až po svatbě.Nutno dodat, že první adaptací z řady (Betonová zahrada, Nezničitelná... více...
anglicky · české titulky

On Chesil Beach

·

2017

·

110 min

Režie

středa

21. listopadu 2018

středa 21. listopadu 2018 15:30

15:30

Tina a Vore

Podle povídky Johna Ajvide Lindqvista, autora kultovního upírského sociálního dramatu Ať vejde ten pravý, íránský režisér Ali Abbasi natočil svou celovečerní druhotinu Tina a Vore. Oproti Ať vejde ten pravý není nadlidskými schopnostmi nadaná dospívající dvojice, kterou z kolektivu vyčleňuje jejich touha sát lidem krev (doslova), ale i kvůli vzhledu samotářská Tina, která má zvýšenou schopnost čenichat (taktéž doslova). Ideálně se proto hodí na práci celní úřednice, která nalézá ilegální zboží u lidí cestujících přes hranice. Vše se zkomplikuje, když... více...

středa

31. října 2018

středa 31. října 2018 15:30

15:30

Chata na prodej

V celovečerním debutu režiséra Tomáše Pavlíčka Parádně pokecal hlavní hrdina mířil s kamarády na chatu, aby na konec skončil někde úplně jinde. V druhém počinu zmíněného absolventa FAMU, příznačně nazvaném Chata na prodej, se na společný víkend sejde celá rodina, než si onu titulní připomínku starých časů i společně strávených chvil začátkem dalšího týdne převezmou nový vlastníci. Pavlíček se i tentokrát inspiroval poetikou Wese Andersona, protože jeho skupina postav je tvořena typizovanými podivíny a podivínkami, které uzavírá do předem vyhraničeného... více...

středa

24. října 2018

středa 24. října 2018 15:30

15:30

Psí ostrov

Japonské souostroví, za dvacet let od dnešních dnů. Psí chřipka dosáhla epidemických rozměrů, její ohnisko leží ve městě Megasaki. Hrozí, že přeskočí z psích nositelů na člověka. Starosta Kobayashi vyzývá k okamžité karanténě. Tedy k vyhoštění a izolaci všech toulavých i domácích psů. Oficiálním dekretem se psí exilovou kolonií stává nedaleký ostrov sloužící zatím jako skládka odpadků. Stává se z něj Psí ostrov. O šest měsíců později na této opuštěné skládce nouzově přistává jednomotorový, miniaturní letoun Junior-Turbo Prop. Smečka pěti... více...
anglicky a japonsky · české titulky

Isle of Dogs

·

2018

·

101 min

Režie

středa

17. října 2018

středa 17. října 2018 15:30

15:30

McQueen

Příběh Alexandra McQueena je moderní, leč poněkud gotická pohádka o obyčejném chlapci z dělnického Východního Londýna, který spoutal vlastní démony a stal se globální hvězdou módního návrhářství. Film McQueen sleduje mimořádný osud jednoho z nejvýraznějších umělců našeho tisíciletí, který v 27 letech stanul v čele Givenchy, aby následně založil svou vlastní úspěšnou módní značku. Ukazuje divokou krásu a odvážnost jeho originálních modelů, které šokovaly veřejnost a nadchly zástupy celebrit od Lady Gaga po Sarah Jessicu Parker, a současně nahlíží do niterného světa inspirativní i zmučené duše radikálního génia.
anglicky · české titulky

McQueen

·

2018

·

111 min

středa

3. října 2018

středa 3. října 2018 15:30

15:30

Tísňové volání

V Telefonní budce se Colin Farrell stal rukojmím poté, co zvedl sluchátko, na jehož druhém konci byl muž s pistolí namířenou na něj. Chris Evans odpověděl v Celullar na telefonát od unesené ženy, která ho prosila o pomoc. Halle Berry v Tísňové lince se jakožto operátorka tísňové linky rozhodne sama pomoci unesené ženě, která se jí dovolá. Thriller Tísňové volání dá svým výchozím bodem zápletky vzpomenout na výše uvedené americké tituly: vypráví o bývalém policistovi Asgerovi Holmovi, jenž při službě... více...

středa

19. září 2018

středa 19. září 2018 15:30

15:30

Láska bez bariér

Frank Dubosc napsal, zrežíroval a obsadil se do hlavní role romantické komedie omylů Láska bez bariér, ve které se jakožto protagonista Jocelyn neštítí lhaní a přetvářky jenom proto, aby dostal ženy do postele. Při vyřizování pozůstalosti po matce se, usazen do invalidního vozíku po ní, seznámí se svou novou sousedkou Julií, která si myslí, že je skutečně handicapovaný, což na ni udělá dojem. Pozve ho na oběd, kde se však ukáže, že Julie chtěla Jocelyna seznámit se svou sestrou Florence,... více...
francouzsky · české titulky

Tout le monde debout

·

2018

·

107 min

Režie

středa

12. září 2018

středa 12. září 2018 15:30

15:30

Dior a já

Móda je okouzlující, fascinující – a což teprve taková haute couture! Vysoká krejčovina, na kterou běžný návštěvník Kina Art nikdy mít nebude. Nezbývá mu než obdivovat velkolepé módní domy alespoň na filmovém plátně. Nový dokument Frédérica Tchenga ukazuje zákulisí příprav nové kolekce módního domu Christiana Diora.

středa

5. září 2018

středa 5. září 2018 15:30

15:30

Borg/McEnroe

Světová tenisová jednička Björn Borg a jeho vyzyvatel John McEnroe. Wimbledon 1980 a jeden z nejlegendárnějších tenisových zápasů vůbec je zachycen v tomto sportovním dramatu. Jaká je cena za to, být sportovní špičkou?

středa

29. srpna 2018

středa 29. srpna 2018 15:30

15:30

Souboj pohlaví

V poslední době se často diskutuje, jestli žena patří do vrcholového sportu, nebo jestli by raději neměla zůstat u sporáku. Diskutovalo se o tom ovšem už v 70. letech. Tenista Bobby Riggs přišel s nápadem vyzvat ženskou tenisovou jedničku k exhibičnímu zápasu a ukázat jí, že chlapi přece vládnou světu. Tenistka Billie Jean King se nechala vyprovokovat a výzvu přijala. Jak tento legendární zápas dopadl, se dozvíte ve snímku, ve které se Emma Stone i Steve Carell dokonale převtělili do svých reálných předobrazů.

středa

22. srpna 2018

středa 22. srpna 2018 15:30

15:30

Střídavá péče

Režisér a scenárista Xavier Legrand za svůj krátkometrážní film Než o všechno přijdeme, držící necelou půlhodinu publikum v napětí, získal domácí cenu César a nominaci na Oscara. Svoji schopnost pohrávat si s diváckým očekáváním a vyvolávat až thrillerové napětí, přitom se neoprostit od postupů sociálního dramatu, prokázal i ve svém debutu Střídavá péče. V něm na ploše hodiny a půl vypráví o rozvedených manželích, kdy Ona (Myriam) se stará o jejich syna (Julien), kterého On (Antoine), údajný agresor, chce do... více...
francouzsky · české titulky

Jusqu'à la garde

·

2017

·

93 min

neděle

19. srpna 2018

neděle 19. srpna 2018 18:00

18:00

Gauguin

Slavný malíř Gauguin roku 1891 na Tahiti maloval a miloval, v obou případech svobodně, oproštěn od civilizačního nánosu (etického, morálního, politického) Evropy. V džungli je chudý a nemocný, ale není sám, protože poznává svou budoucí ženu, múzu Teheru, které se zmocnil i na svých obrazech, na nichž ji portrétoval. Režisér Edouard Deluc, inspirován filmy Terence Malicka i Gauginovými dopisy Teheře, oslovil dva vousáče, kteří ze snímku učinili výlučný a pozoruhodný biopic: před kamerou v titulní roli uvidíte Vincenta Cassella, z... více...
francouzsky · české titulky

Gauguin - Voyage de Tahiti

·

2017

·

102 min

Režie

středa

15. srpna 2018

středa 15. srpna 2018 18:15

18:15

Bistro Ramen

Dokladem přísloví, že láska prochází žaludkem, bude i dramedie Bistro Ramen režiséra Erica Khoo, jehož předchozí filmy se dočkaly uvedení na áčkovém festivalu v Cannes (Shier lou, My Magic, Tatsumi) či Zvláštních uznání na Mezinárodním filmovém festivalu v Tokyu (Be With Me, Tatsumi). Singapurský tvůrce Eric Khoo se rozhodl realizovat svůj poslední film v koprodukci se Singapurem a Francií, a tak japonský kuchař Masato, odborník na přípravu ramen, cestuje do Singapuru, kde urovná dávné křivdy, zamiluje se atd. Pokud nevíte,... více...

středa

8. srpna 2018

středa 8. srpna 2018 15:30

15:30

Kafe a cigára

V každém z jedenácti černobílých minipříběhů, které Jim Jarmusch točil postupně již od roku 1986, diskutují jejich protagonisté nad šálkem kávy a za vydatného pokuřování cigaret o těch nejroztodivnějších tématech. Například o Paříži dvacátých let, používání nikotinu jako prostředku na hubení hmyzu či kofeinových nanucích. Zábavné epizody těží z lenivé kavárenské atmosféry a brilantně napsaných dialogů se zálibou v bizarnosti. V roce 2003 z nich Jarmusch poskládal celovečerní film, v němž se setkávají výrazné umělecké osobnosti: Tom Waits a Iggy... více...
anglicky · české titulky

Coffee and Cigarettes

·

2003

·

96 min

Režie

středa

1. srpna 2018

středa 1. srpna 2018 15:30

15:30

Pračlověk

Doba kamenná je prima, obzvláště pro malou idylickou vesničku kdesi u Manchesteru. Jenže klidný lenivý život je ohrožován příchodem modernity, kterou ztělesňuje lord Bafoň. A s Bafoněm přijde i doba bronzová. Hrdina Dug se proti vetřelcům rozhodne bojovat jediným možným způsobem: fotbalem. Animovaný plastelínový snímek natočil Nick Park a studio Aardman, od kterého znáte Ovečku Shauna či Wallace a Gromita.

středa

27. června 2018

středa 27. června 2018 15:30

15:30

Někdo to rád zahalené

Milenci Armand a Leila studují politologii. Když se po letech vrátí z Jemenu Leilin bratr Mahmoud, rázně jim se svými náboženskými postoji vstoupí do života, vztahu a budoucích plánů. Do nové, radikalizované domácnosti se Armand za Leilou vpašuje převlečený za kamarádku v burce. Komedii převleků francouzská režisérka íránského původu pojala jako svéráznou (a současnou) variaci klasického snímku Billyho Wildera Někdo to rád horké.
francouzsky · české titulky

Cherchez la femme

·

2018

·

85 min

Režie

středa

20. června 2018

středa 20. června 2018 15:30

15:30

Hastrman

Spisovatel Miloš Urban napsal román, za který získal prestižní ocenění Magnesia Litera. Televizní, filmový a divadelní herec, scenárista, zakladatel bigbandu a zpěvák, stepař a tanečník Melody Makers Ondřej Havelka se rozhodl, že adaptací Urbanova ceněného románu ve svých 60+ debutuje jako režisér nejenom televizních seriálů a divadelních záznamů, ale i filmů pro kina.Havelkova kinoprvotina Hastrman, která bude v Artu k vidění v máji, měsíci lásky, je dle tvůrců ironickou romancí, v níž na učitele, faráře i titulního hastrmana aka barona... více...

středa

6. června 2018

středa 6. června 2018 15:30

15:30

Největší showman

Muzikálů není nikdy dost! Největší showman je založen na reálném příběhu P. T. Barnuma, který z ničeho vybuduje senzační cirkus, ve kterém najdou domov nejen akrobati a nejrůznější zvířectvo, ale také lidé, kteří ze svého handicapu vybudují přednost (vousatá zpěvačka či trpaslík). Jenže toto bezpečné místo je narušeno nepřejícným okolím a Barnum musí bojovat nejenom o cirkus, ale také o svou rodinu. Potěší zejména hvězdné obsazení (Hugh Jackman, Michelle Williams, Zac Efron, Zendaya).
anglicky · české titulky

The Greatest Showman

·

2017

·

105 min

středa

30. května 2018

středa 30. května 2018 15:30

15:30

Nico, 1988

Nico, 1988 je biografická road movie o sklonku života Christy Päffgenové, která byla známější pod uměleckým pseudonymem Nico. V akademickém formátu (4:3) natočená podívaná o hudební ikoně nás spolu s ní zavede do různých světových destinací (Paříž, Praha, Norimberk, Manchester) a dá nahlédnout na stinné stránky života „kněžky temnoty“ . Koncertovala za železnou oponou, byla Warholovou múzou, spolupracovala s avantgardním a kontroverzním filmařem Jonasem Mekasem, zpívala pro Velvet Underground, měla komplikovaný vztah se svou matkou a byla závislá na drogách.... více...

středa

16. května 2018

středa 16. května 2018 15:30

15:30

Kluci

Jaké by to bylo mít opačné pohlaví, třeba jen na jednu noc? Trojice kamarádek z filmu Kluci to zjistí, když jsou – neplánovaně – v chlapce proměněny. Film ale rozhodně není prvoplánovou řachandou (třebaže humor je přítomný), ale citlivou studií dospívání a otázek genderové identity.

středa

9. května 2018

středa 9. května 2018 15:30

15:30

Panna a netvor

Jůlinka, dcera zchudlého kupce, je donucena žít ve společnosti netvora v zakletém zámku, skrytém hluboko v lesích… Klasickou francouzskou pohádku Kráska a zvíře od J. M. Prince de Beaumont, v úpravě Františka Hrubína natočil Juraj Herz paralelně s hororem Deváté srdce. Panna a netvor z r. 1978 se právem ocitá na řadě „seznamů“. Např. se objevila (jako třetí film Juraje Herze a na 168. místě soupisu) mezi navrhovanými 200 českými filmy pro 1. etapu digitalizace (vedle dětských klasiků J. Trnky, K. Zemana, Věry Šimkové-Plívové a Václava Vorlíčka).

středa

25. dubna 2018

středa 25. dubna 2018 15:30

15:30

Hora

Filmovou a hudební odysseu o fascinující kráse hor natočila dokumentaristka Jennifer Peedomová. Ta je léta přímo uhranutá horskými masivy a jeho obyvateli (Zázrak na Everestu, 2008, a Šerpa, 2015). Krásu hor podtrhuje vážná hudba (Vivaldi, Beethoven, Pärt ad.) a hlas Willema Dafoea.
anglicky · české titulky

Mountain

·

2017

·

74 min

Hrají

úterý

20. března 2018

úterý 20. března 2018 18:00

18:00

Jak se cucá prase

dfdyvxcyvbcxvbcxyvbccxvyxcvcxvc vcvcyvcxvcxvcxv

Jak se cucá prase

středa

7. března 2018

středa 7. března 2018 15:30

15:30

Oklamaný

Jižanské melodrama – tak trochu thriller, tak trochu černá komedie – se odehrává za občanské války v izolovaném dívčím internátě. Tam se objevuje zraněný nepřátelský voják (dezertér) a z křesťanského přesvědčení se ho osazenstvo internátu ujme. Důstojník John McBurney ovšem okouzlí dívky od starších studentek až po ředitelku školy. Nebo je to naopak?Režisérka Sofia Coppola (Smrt panen, Marie Antoinetta) natočila film podle románu, který adaptoval už v sedmdesátých letech Don Siegel s Clintem Eastwoodem. Na rozdíl od něj přichází Coppola... více...
anglicky · české titulky

The Beguiled

·

2017

·

94 min

Režie

středa

14. února 2018

středa 14. února 2018 15:30

15:30

Casablanca

Jedinečná, kultovní, romantická, napínavá – taková a mnohem více je legendární Casablanca Michaela Curtize. Je druhá světová válka a Američan Rick Blaine (úžasně cynický Humphrey Bogart) vede v Casablance noční podnik. A ze všech barů na světě zrovna do toho jeho zavítá Rickova dávná láska Ilsa (Ingrid Bergman) se svým manželem Victorem Lászlem, bojovníkem proti fašismu. Osudový snímek, který je dobrodružným filmem, válečnou propagandou, romancí a hlavně jednou z největších klasik amerického filmu vůbec.
anglicky · české titulky

Casablanca

·

1942

·

102 min