Captain America: Občanská válka

Steve Rogers neboli Kapitán Amerika založil nové výcvikové centrum Avengers a snaží se jako vždy chránit svět před padouchy. Jedna mise se ale neobvyklým způsobem vymkne z rukou a vládám celého světa dojde po všech těch katastrofách z minulých filmů trpělivost. Je na čase dostat superhrdiny pod neustálý dohled. Každý superhrdina je povinen si zakoupit registrační pokladnu, každé zachráněné osobě vystavit účtenku a odeslat do systému informace s údaji, kdy a kde k záchraně došlo. Dochází k rozdělení na dva soupeřící tábory… Dobře, konec legrace. Toto není přesná oficiální synopse. Nicméně politická situace u nás a například diskuze ohledně EET na třetí pokračování Kapitána Ameriky (s podtitulem Občanská válka) skvěle pasuje. Řeší se totiž stejné otázky. Do jaké míry má vláda právo nás kontrolovat a omezovat? Kolik toho o nás může vědět? A není možné, že utopická touha po absolutním dobru nám vlastně může spíše ublížit?

Snad s výjimkou prvního Iron Mana se ještě nedávno nedalo tvrdit, že by filmy studia Marvel nějak výrazně reflektovaly současnou politickou situaci. To se změnilo v roce 2014 se snímkem bratrů Russoových Captain America: Návrat prvního Avengera (v originále The Winter Soldier), řešící otázku sledování a zbrojení. Dnes se stačí podívat například na seriálové Agenty S.H.I.E.L.D., kteří se momentálně zabývají politickou otázku integrace tzv. Inhumans (lidé s mimozemskou DNA) a jejich problémy a diskriminaci. Politizace pokračuje i v Občanské válce.

Tonyho motivace bude samozřejmě komplikovanější než jen vlastní politické přesvědčení přirozeně vycházející z předchozího vývoje postavy. Na scénu se totiž vrací již zmíněný zabiják Winter Soldier, který je zároveň Stevův nejlepší kamarád z dětství a dost možná stojí za smrtí Tonyho rodičů...

(Martin Fiala)