Záhada Silver Lake

David Robert Mitchell ve svém celovečerním debutu The Myth of American Sleepover načrtl život teenagerů z předměstí a jejich prvních zkušeností, v hororovému hitu Neutečeš vzdal hold zejména osmdesátkovým “Céčkám” (Carpenter, Craven, Cronenberg) a ukázal, k čemu ony první zkušenosti mohou vést. S oběma počiny se účastnil Týdne kritiky v Cannes, kam byl vybrán po boku pouze šesti dalších titulů, a Záhada Silver Lake se na zmíněném áčkovém festivalu již ucházela o Zlatou palmu. Mitchellův třetí autorský projekt je stejně jako ty předchozí generační výpovědí v žánrově hravém hávu.

Nepojednává tentokrát o teenagerech, ale o mladém, dle standardů okolí nedospělém Samovi (Andrew Garfield), který ve svých Kristových letech vedle odhalování záhad všehomíra v popkulturních artefaktech začne řešit tajemství skutečné, a to zmizení sousedky Sarah. Není poučeným protagonistou hororu, ale komediálního neonoiru, přičemž by rád asi byl L.B. Jefferiesem (Okno do dvora) či Johnem 'Scottime' Fergusonem (Vertigo), jenže má blíž k Big Lebowskému (Big Lebowski) či Larrymu Sportellovi (Skrytá vada). Někomu však může více připomínat Betty/Ritu z Mulholland Drive, protože při svém pátrání odhaluje tajemství zábavního průmyslu a co, pokud vůbec něco, se za ním skrývá.

Skoro dvě a půl hodiny trvající okamžitý kult vypovídá o tom, že v bezvýznamné popkultuře se ztratila celá jedna generace Američanů a Američanek. I tato interpretace může být pouze nadinterpretací, a tak si bez dekódování můžete užít Záhadu Silver Lake jako síť odkazů, podvratnou detektivku a poctu i výsměch klasickému Hollywoodu. Kdo by to byl řekl, že na feminismem poučenou ironizaci male gazingu se dívá tak skvěle. (Marek Slovák)