Star Trek: Do neznáma

V roce 2009 režisér J. J. Abrams oživil Star Trek v 11. celovečerním filmu, který byl restartem i pokračováním naráz. Do centra dění se po letech opět dostal Kirk a Spock, respektive jejich mladší reinkarnace v alternativní časové linii. O tři roky později dorazilo pokračování Star Trek: Do temnoty, na jehož konci se po vypořádání s padouchem Khanem posádka Enterprise konečně vydala na svoji legendární pětiletou misi – tam, kam se člověk dosud nevydal.

Do neznáma v režii Justina Lina (Better Luck Tomorrow, Rychle a zběsile 3–6) začíná ve chvíli, kdy má posádka odsloužené první tři roky. Kdesi za hranicemi Federace je ale Enterprise nečekaně napadena Krallem (Idris Elba) a jeho „hejnem“ lodí. Celá posádka je nucena evakuovat se na nejbližší planetu a přitom je rozdělena. Snaží se k sobě najít cestu, za pomoci záhadné mimozemšťanky Jaylah (Sofia Boutella) odhalit Krallův plán a dostat se ve zdraví domů.

Scénář tentokrát dali dohromady Doug Jung a představitel Scottyho – Simon Pegg. Očekávat od moderního Star Treku něco tak poetického jako byl původní Motion Picture z roku 1979 by bylo naivní. Oba scenáristé nicméně slibují, že nové pokračování nebude pouze zběsilá akční jízda a další sequel, ale půjde o samostatný dobrodružný příběh, vyzdvihující to, co vždy bylo na Star Treku nejdůležitější – týmová spolupráce různých mimozemských ras a souboj ideologií. Dokáže se posádka Enterprise držet hodnot Federace i v extrémní situaci a tak daleko od domova?

(Martin Fiala)