Spectre

James Bond se vrací, ale tentokrát to vůbec neměl jednoduché a štábu 24. bondovky Spectre se smůla doslova lepila na paty. Nejprve někdo ukradl produkci devět aut nachystaných na natáčení, potom v rámci hackerského útoku na společnost Sony uniklo na internet několik prvních verzí scénáře a následně bylo natáčení v Alpách zdržováno špatným počasím. A aby toho nebylo málo, Daniel Craig si zranil nohu při natáčení jedné z akčních scén a celá produkce se musela na pár týdnů skoro úplně zastavit. Všechny ty problémy jakoby byly metaforou samotné podstaty tajného agenta s povolením zabíjet. Bond musí neustále bojovat a přežívat. Nejenom jako postava ve filmech, ale i v očích diváků.

Skyfall vyšel k příležitosti 50. výročí od první filmové bondovky Dr. No a úspěšně utvrdil diváky v tom, že Bond má stále pevné místo v našem chaotickém světě a že i jako film dokáže finančně obstát mezi hromadou stále úspěšnějších komiksových filmů. Daniel Craig definitivně potvrdil svoji pozici v ikonické roli a tentokrát ji okořenil i špetkou humoru jako vystřiženého z filmů s Rogerem Moorem. Film se na jednu stranu ještě více inspiroval původními romány Iana Fleminga a zároveň připomněl a varioval některé nezapomenutelné momenty z filmové série, jak to ostatně v jubilejních bondovkách bývá zvykem.

SPECTRE bude logicky pokračovat v tom, v čem Skyfall začal, a režisér Sam Mendes zde očividně buduje jakousi pomyslnou duologii zabývající se důležitostí a funkcí tajných služeb v současnosti. Opět se dočkáme podrobnějšího rozebírání Bondovy minulosti. Skyfall se zaměřil na Bondovo rané dětství a smrt jeho rodičů, teď se podíváme do období jeho dospívání, do doby, kdy vyrůstal v rodině lyžařského instruktora Oberhausera. Po mnoha letech dojde k znovu-představení slavné zločinecké organizace S. P. E. C. T. R. E. (akronym pro Special Executive for Counter intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion) a nejspíše se v nějaké podobě setkáme i s šéfem Blofeldem. Třešničkou na dortu pro fanoušky Flemingových románů bude i vývojová linie hlavního hrdiny, stárnoucího a stále více přemýšlejícího nad podstatou a smyslem jeho práce.

(Martin Fiala)