Sedmý syn

Potenciál má herecké obsazení (Jeff Bridges, Julianne Moore a Ben Barnes) a také účast kameramana Newtona Thomase Sigela (Sigel je od roku 1995 mj. dvorním kameramanem režiséra Bryana Singera a kromě toho např. stál za kamerou u filmu Drive N.W. Refna).

Zápletka Sedmého syna se rozehrává na typickém žánrovém půdorysu – stárnoucí rytíř John Gregory bojuje sám proti Královně čarodějnic a pokud nad ní má zvítězit, tak s pomocí Toma Warda, jenž je „sedmým synem sedmého syna“. Sedmý syn je volně inspirovaný třináctisvazkovým cyklem The Wardstone Chronicles (2004–2014, česky vyšlo prvních pět svazků Kronik Wardstone překřtěných na „Lovce duchů“ v letech 2008–2011) a při adaptaci došlo ke zřetelným posunům: V knize je Tomovi Wardovi na začátku cyklu 13 let, filmová adaptace vychází vstříc dospělejšímu publiku a Tom Ward, hraný Benem Barnesem, je o dvacet let starší – a tím pádem se jedná o trošku jiný příběh.

Sedmý syn je zajímavý také jako první velkorozpočtový hollywoodský film ruského režiséra Sergeje Bodrova, ostříleného filmového kozáka. Jeho rané filmy osmdesátých let mají pouze lokální renomé, mezinárodní věhlas mu v polovině 90. let získal Kavkazský zajatec (1995) podle povídky L. N. Tolstého (oceněn Křišťálovým globem v Karlových Varech pak snímek putoval filmovými kluby). V roce 2005 Bodrov převzal režii Nomáda po Ivanu Passerovi a tím prakticky nastartoval kariéru režiséra velkorozpočtových bijáků. Nomád sice nebyl žádnou výhrou, reputaci však napravil výpravný Mongol – Čingischán (2007), který stíral hranice mezi historii a mýtem. Bodrov je po Bekmambetovi dalším Rusem, kterého si továrna na sny najala na vyprávění anglosaských příběhů a mýtů.

(Miloš Henkrich)