Ochránci

Ruská novinka Ochránci se do kin řítí s razancí ultimátního béčka. A je nač se těšit. „Publikum během sledování vykrvácí očima a ušima," (nelze vyloučit ani stigmata, mozkové příhody či předčasné porody) slibuje ruská kritika.

Snímek natočil mladý (teprve dvaatřicetiletý!) filmař z Jerevanu Sarik Andreasjan. Na svém kontě má mimo Ochránců jedenáct filmů. S výjimkou jednoho odskoku do zahraniční produkce (American Heist) v jeho filmografii převažují levné komedie.

Dvanáctý Sarikův film má ohromující rozpočet 320 milionů rublů, což je v přepočtu skromných 5,5 milionů dolarů a je škoda, že nevychází z žádné původní domácí komiksové předlohy. Namísto toho si Andreasjan bere za vzor hrdiny z amerických blockbusterů a přizpůsobuje je vlastní vizi.

I když to vypadá, že Ochránci trendují jen kvůli medvědovi s kulometem, není to určitě jediný důvod. Hrdinové se vynořují coby kladný pozůstatek studené války. Fakt, že pochází z různých míst rozlehlého bývalého Sovětského svazu, stojí za pozornost sám o sobě a (třebas nevědomky) jsou tím pádem nastoleny „symbolické" vazby mezi různými krajinami uvnitř postsovětského universa. A směrem ven, do zemí prvního a třetího světa, ukazuje též jako specifické mocenské a politické gesto.

Načrtnutá rovina stačí k povzbuzení zájmu. A jak se čerstvě ukázalo na případu Ruska, kde Ochránci napřed strmě vyletěli nahoru (a pak stejně strmě letěli dolů), zájem je - jen stačí přikrmit.

Otrlé, cynické a zvídavé publikum tuší, že Ochránci jsou dílem jedinečných kvalit. A část publika si možná uvědomí, jak moc se nemůže dočkat pravé americké blockbusterové sezóny s níž přijdou Strážci Galaxie Vol. 2 (v květnu), Wonder Woman (v červnu), nový Spider-Man (v červenci) a další komiksoví superhrdinové.

(Miloš Henkrich)