Návrat do budoucnosti II

Pouze ve velmi výjimečných případech se zdaří vidět film ve stejný den, v jakém se odehrává jeho příběh. Samozřejmě děj velké části filmů „probíhá“ přibližně v den jejich premiéry, ale málokdy se skutečně trefíte do konkrétního dne. Teď ale máte příležitost se podobné události zúčastnit. Podstatná část Návratu do budoucnosti II se totiž odehrává 21. října 2015, čili ve stejný den jako obnovená premiéra prvních dvou dílů slavné sci-fi trilogie v režii Roberta Zemeckise.

Marty McFly je relativně obyčejný dospívající chlapec z Hill Valley. Mezi jeho zájmy ale kupodivu nepatří jen holky a rocková hudba, ale i spolupráce s místním podivínským vynálezcem Dr. Emmettem Brownem. Ten ho o jedné letní noci překvapí svým novým vynálezem – strojem času zabudovaným do starého DeLoreanu DMC-12. Neuvěřitelný vynález je poháněn plutoniem, které Dr. Brown ukradl libyjským teroristům. A právě plutonium se mu stane osudným. Několik okamžiků po prvním testu se přiřítí dodávka s teroristy a Browna zastřelí. Martymu nezbývá nic jiného, než nasednout do stroje času a pokusit se vrátit o pár minut zpátky, aby smrti zabránil. Omylem se ale dostane do roku 1955. Podaří se mu zprovoznit stroj bez plutonia, vrátit se do roku 1985 a zachránit doktora?

Podobně jako Star Wars nebo Indiana Jones i Návrat do budoucnosti je mimořádně úspěšná blockbusterová série pro celou rodinu s obřími (a neustále se rozrůstajícími) zástupy fanoušků. Mezi přednosti těchto filmů patří téměř bezchybná scenáristická práce Boba Galea, kterému se podařilo v poměrně zmateném příběhu napříč několika časovými liniemi udržet pořádek a přehled (obzvláště ve druhém díle). Opomenout by se neměl ani soundtrack Alana Silvestriho, úchvatné kulisy a mimořádně povedená práce maskérů (téměř každý herec hraje svoje mladší a starší já). Stručně řečeno, jsou to nadčasové filmy, které byste si neměli nechat ujít na velkém plátně.

(Martin Fiala)