Modlitba

Část francouzské kulturní inteligence s pozorným zájmem zkoumá to, jak se jedinec (a proč) vztahuje k církvi, víře, náboženství, anebo naopak – a jak tato náboženství přetváří lidskou osobnost. K této tradici se vztahuje také francouzský komorní snímek Modlitba. Dvaadvacetiletý Thomas přijíždí do katolického rehabilitačního centra ve francouzských Alpách, aby se zbavil závislosti na heroinu. Během abstinence se přimkne k víře a prázdno po drogách vyplní modlitba.

Vynikající studii o postupné proměně mladého feťáka ve vyzrálou osobnost, který si projde několika fázemi vztahu k víře, ke komunitě, v níž tráví čas, ale hlavně silným citovým a smyslovým vztahem k věřící dívce Sibille, předvedl Anthony Bajon, zcela právem oceněný za roli Thomase na loňském Berlinále.

Námět k filmu Modlitba vyšel z materiálů pro připravovanou knihu novinářky a spisovatelky Aude Walker, ovšem režisér Cédric Kahn provedl spolu se scenáristy vlastní výzkum v křesťanských komunitách, mezi mladými drogově závislými, se zájmem o jejich osobní zkušenosti, dojmy a zážitky. Vznikl tak jeden z nejzajímavějších filmů o závislostech a víře, který natočil filmař, jenž není ani věřící a ani na drogách. Při sledování Modlitby tak získá Marxův bonmot „náboženství je opium lidstva“ ještě jiný než jen obvykle ironický odstín.

Modlitba se tak vřazuje mezi nejpozoruhodnější ambivalentní filmy, nahlížející nejen na drogy, ale zejména na člověka a jeho vztah k víře a k církvi s pozoruhodnou intenzitou. Ze snímků o víře, které se objevily během poslední dekády, stojí za zmínku a znovuobjevení třebas jihokorejský film Chang-donga Leeho Skryté paprsky slunce (2007), „exjugoslávský“ snímek Na cestě (2010) od Jasmily Žbaničové, chilský Klub (2015) Pabla Larraína, či guatemalský titul Chvění (r. Jayro Bustamante, 2019).

(Miloš Henkrich)