Malé ženy

„Ženy mají mysl a mají duši, nejen srdce. A mají ambice a mají talent, nejen krásu. Je mi hrozně, když lidé říkají, že láska je to jediné, pro co se ženy hodí. Je mi z toho hrozně!“

Jo, Meg, Amy  a Beth jsou čtyři sestry, které spolu vyrůstají za americké občanské války. Přestože nemají moc peněz, nachází ve svém životě štěstí, kreativitu a přátelství. Každá z nich je jiná, přesto je spojuje silné pouto, které neohrozí ani jejich vzájemné spory a ani ubíhající čas.

Kniha z roku 1868 Louisy May Alcottové je založena částečně na jejím vlastním životě a dnes již patří k literárním klasikám. Dočkala se množství filmových adaptací (včetně verze z roku 1994 s Winonou Ryder a Christianem Balem), přesto nejnovější snímek od scenáristky a režisérky Grety Gerwig (Ladybird) působí svěžím a originálním dojmem. Oproti ostatním adaptacím není vystavěn chronologicky, ale kombinuje období dětství hrdinek, kdy všechny žily společně a šťastně  v malém domku, s obdobím dospělosti, kdy řeší kariéru, manželství či vážnou nemoc. Obě linie jsou výrazně vizuálně odlišené, takže se divák nemusí bát, že se v příběhu ztratí. Naopak díky paralelám v minulosti/současnosti dochází k většímu napětí i emocionálnímu dopadu. Malé ženy navíc získaly až překvapivou aktuálnost, humor i sebevědomí.

(jgl)