Jako bych tam nebyla

Více než čtrnáct let po výjimečné Zemi nikoho přichází do kin další snímek odkrývající doposud opomíjenou tvář krutosti Bosenské války za nezávislost. Avšak v případě snímku Jako bych tam nebyla za režisérskou taktovkou nestojí bosenský rodák Danis Tanović, ale nadaná irská režisérka Juanita Wilson. O to více si je třeba cenit toho, že se jako jedna z prvních odvážila přenést na filmové plátno nadmíru ožehavé téma krvavého zacházení s bosenskými civilisty spojeného s internačními tábory a etnickými čistkami muslimských a chorvatských Bosňanů.

Příběh filmu Jako bych tam nebyla je adaptací novely chorvatského spisovatele Slavenka Drakuliće z roku 1999 a vychází ze skutečných událostí. Jak kniha, tak i film akcentují válečný úděl žen a dětí, které vedle popravujících a popravených mužů prožívaly dlouhotrvající trýzeň bezmoci, a to nejen jako rukojmí v internačních táborech, ale i v životě poté.

Juanita Wilsonová, jež byla za svůj krátkometrážní debut The Door z roku 2008 nominována na Oscara, nám přibližuje osud hlavní hrdinky Samiry, mladé učitelky ze Sarajeva, která se rozhodla odejít za prací do odlehlé vesničky ve střední Bosně. Nemohla však tušit, že se brzy stane obětí válečného konfliktu, v němž za selhávajícího přihlížení západních mírových sil bude docházet k hrůzným válečným zločinům. Samira, která uniká smrti pouze za cenu ponižujícího věznění, v němž se namísto nucené práce stává objektem sexuálního násilí, si postupně uvědomuje, že v případě přežití bude těžké hledat cestu zpět do běžného života. Vše bude záviset na tom, jakou vnitřní sílu a důvěru v člověka v sobě bude schopna ještě nalézt.

(Tomáš Hlaváček)