Emma.

Emma Woodhouseová je mladou bohatou slečnou, která si ve volném čase hraje na dohazovačku a velmi se jí to daří. O vlastní romantické osudy zájem nemá. Své kamarádce, chudé a naivní Harriet, vyhlédne místního faráře, přestože ji před zahráváním si s osudy ostatních varuje jak její otec, tak její dlouholetý kamarád George Knightley. 

Adaptaci románu Jane Austenové se věrně daří převést tón této satirické komedie. Snímek se nebojí konverzačního ani fyzického humoru, stejně tak ale přináší množství křehkých momentů. Postavy sice žijí v přepychových sídlech, ale jsou osamělé a možná na pokraji zhroucení. Tomu pomáhají i chytré vizuální kompozice a výrazná barevná paleta. Debutující Autumn de Wilde má za celou dlouholetou kariéru jako režisérka videoklipů a právě vztah mezi obrazem/hudbou (vynikající soundtrack od Isobel Waller-Bridge) dynamizuje vyprávění. V hlavních rolích snímku se představí neokoukané tváře. Okatá Anya Taylor-Joy je známá spíše fanouškům hororů (Čarodějnice) a přesně ztvárnila manipulující Emmu i její postupnou proměnu. Zpěvák Johnny Flynn naopak přinesl Knightleymu až překvapivou zranitelnost.

Emma. nabízí vše, co bychom si od filmu podle Jane Austenové přáli, a zároveň mnohem víc. Sympatické a realisticky tvrdohlavé hlavní hrdiny, roztomile pestrobarevné (a přitom dobově věrné) kostýmy, mnohá nedorozumění, erotiku tance bez rukaviček i romantiku, která se nachází na těch neočekávaných (nebo nejvíce očekávaných?) místech.

Nejrozkošnější film roku.

(jgl)