Dohoda

Pakt mladého básníka a stárnoucí hvězdy literárního nebe

Spisovatelka Karen Blixen je právě na vrcholu slávy a získala nominaci na Nobelovu cenu za literaturu. Od jejího návratu z Afriky už uplynulo více než patnáct let, kniha Vzpomínky na Afriku, v níž Blixen vypráví o této nelehké životní etapě, se stala literární senzací, podobně jako její povídkové sbírky. Přestože jí literární svět leží u nohou, drží se Karen Blixen v ústraní. Ze své ulity však vystoupí, když potká nadaného mladého básníka Thorkilda Bjørnviga a vezme jej pod svá křídla výměnou za neochvějnou loajalitu. Slibuje mu literární slávu, pokud ji na oplátku bude bezpodmínečně poslouchat…

V rámci cyklu #ReadNordicFilm zveme na dánské drama podle skutečných událostí

Roli Karen Blixen suverénně ztvárnila oceňovaná Birthe Neumann (a právem si za Dohodu odnesla dánskou filmovou cenu Robert v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli); role Thorkilda Bjørnviga se zhostil dosud poměrně neznámý herec Simon Bennebjerg. Režisér filmu Bille August, držitel Oscara a Zlaté palmy, na tomto snímku podobně jako u filmu Tiché srdce opět spolupracoval se scenáristou Christianem Torpem.

Úvod k filmu se zaměří na osobnost Karen Blixen a na její literární tvorbu dostupnou v češtině, zejména díla, k nimž se Dohoda až symbolicky vztahuje (Vzpomínky na Afriku, Sedm fantastických příběhů). Stranou nezůstanou ani přeložené publikace o Karen Blixen od jiných autorů, respektive autorek, jež život této výjimečné ženy inspiroval.