Big Eyes

Tak jsme se konečně dočkali! Uplynulo 18 let od chvíle, kdy Tim Burton natočil film, ve kterém nehrál Johnny Depp a/nebo Helena Bonham Carter. Opakující se casting by určitě neměl být nějakým výrazným kvalitativním měřítkem filmů, ale je to prostě a jednoduše příjemná změna.

A příjemných změn je v jeho novém filmu víc. Burton se dal znovu dohromady se scenáristy Eda Wooda (1994) – Scottem Alexanderem & Larry Karaszewskim a společně se vrhli na příběh mladé talentované malířky Margaret Keane (Amy Adams) a jejího manžela Waltera Keana (Christoph Waltz). Margareth je podobně jako Ed Wood, Střihoruký Edward nebo Willy Wonka osamělá umělkyně prodírající se životem a naprosto oddaná své tvorbě. Namalovala sérii olejových portrétů dětí s abnormálně velkýma očima. Obrazy se v 60. letech staly ikonickými, důležitou součástí populární kultury a šly na dračku i díky jejímu manželovi Walterovi, který je nějakou dobu úspěšně prodával pod svým jménem. Ve chvíli, kdy ale Margaret chtěla, aby odhalil, kdo obrazy skutečně namaloval, Walter odmítl a celá věc skončila rozvodem a u soudu. Margaret i poté musela dlouhou dobu bojovat, aby veřejnost přesvědčila, že je skutečnou autorkou slavných obrazů.

Nepředvídatelnost úspěchu v umělecké sféře, tenká linie mezi vytvářením umění a masovou výrobou... To jsou témata, kterými se Burton v Big Eyes zabývá, a všechno to budete moci obdivovat v kombinaci s jeho klasickou stylizací využívající jasné barvy, lehce ulítlé kostýmy a make-up.

(Martin Fiala)