Ant-Man

Snímek patřící do sdílených filmových vesmírů musí zasadit svůj příběh do kontextu dalších filmů, naznačit, proč se tam určité postavy neobjevují, připravit půdu pro další pokračování apod. Edgar Wright a Joe Cornish ovšem začali na scénáři k Ant-Manovi pracovat již v roce 2006, dva roky předtím, než oficiálně započal filmový vesmír studia Marvel snímkem Iron Man. Wright musel čekat celých dalších 9 let, než se mravenčí muž vešel do nabitého plánu studia. Dokonce souhlasil i s drobným přepsáním scénáře kvůli zasazení do kontextu. To ale z nějakého důvodu stále nestačilo. Těžko říct, co se ve skutečnosti stalo, každopádně producent Kevin Feige najal nového scenáristu, výrazně překopal tón příběhu a Wright od projektu naštvaně odstoupil.

Ant-Man se ocitnul bez režiséra dva týdny před plánovaným začátkem natáčení. Žádný tvůrce s velkým jménem neměl odvahu ani chuť pustit se do projektu v takto pozdní fázi vývoje. Nakonec Marvel vytáhl Peytona Reeda, poměrně neznámého režiséra snímku Yes Man.

Příběh se točí kolem bývalého zloděje Scotta Langa, rozvedeného otce, právě propuštěného z vězení. Dostane jedinečnou šanci od vynálezce Hanka Pyma – ukrást pro něj zpět jeden z jeho obleků, který mu umožňuje zmenšení do mravenčí velikosti a zároveň si zachovat svoji lidskou sílu.

Potenciál snímku umocněný Wrightovou energickou režií a vizuálním stylem byl ohromný, nicméně stále bude zajímavé se podívat, jak se téměř neznámý režisér vypořádal s takovýmto obrovským projektem a zda-li byl schopen do něj přinést trochu vlastní osobitosti.

(Martin Fiala)