Ponrepo v Artu: Restaurované poklady českého filmu 2020

Art je už několik měsíců zpět na Cihlářské, a to znamená, že je zpět i přehlídka československých filmových klenotů, Ponrepo v Artu. Přehlídka nabídne digitálně restaurované filmy Národního filmového archivu, který pro letošní rok opět připravil novinky, konkrétně snímky Extase a film Alfréda Radoka Daleká cesta. Užijte si poklady československého filmu s tou pravou kinovou atmosférou!

úterý

10. března 2020

úterý 10. března 2020 15:30

15:30

Spalovač mrtvol

Snímek uvede filmový historik Jan Trnka. „Víte, co mne v Československu ještě drželo? Knížky. Nedovedl jsem si představit, že tady nechám svoji knihovnu.“ (Juraj Herz v odpovědi na otázku, proč emigroval až v roce 1987). Na filmografii Juraje Herze je od prvního pohledu patrný jeden rys – převažují precizní adaptace jakékoliv (tedy vysoké i nízké) literatury. Psychologický horor Spalovač mrtvol má však výlučnou pozici mezi všemi, danou nikoliv jen kvalitami titulu a autora (stejnojmenný román Ladislava Fukse), ale díky souběhu... více...

pondělí

9. března 2020

pondělí 9. března 2020 20:30

20:30

Daleká cesta

Snímek uvede filmová historička Marie Barešová. Divadelní režisér Alfréd Radok se k samostatné filmové režii dostal až ve svých pětatřiceti letech. Celovečerní debut Daleká cesta podává stále jedinečnou odpověď na otázku, jak vyjádřit nevyjádřitelné. Snímek hrůzy koncentračního tábora Terezín netlumočí přímo, ale skrze srovnání rozličných vizí, které děsivou skutečnost holocaustu utvářely. V mnohovrstevnaté umělecké reportáži se proto snoubí melodramatický příběh, ozvěny expresionismu i sebereflexivní hra s dokumentem a fikcí. Expresivně pojaté vyprávění o osudech židovské rodiny Kaufmannových za druhé světové války je obohaceno o novátorské postupy kombinující hraný a dokumentární film.

pondělí 9. března 2020 18:00

18:00

Extase

Snímek uvede filmová historička Marie Barešová. Další zvukový film Gustava Machatého, který upoutal nejen uměleckými kvalitami, ale také erotickými scénami. Uvedl na plátně jednu z prvních scén, které zobrazují ženskou nahotu. Mladá žena Eva se vdá za citově chladného velkostatkáře, od kterého nakonec uteče a najde si mladého milence, se kterým konečně procítí milostné vzrušení. Manžel se však nechce své mladé manželky tak jednoduše vzdát.

neděle

8. března 2020

neděle 8. března 2020 16:00

16:00

Adéla ještě nevečeřela

Snímek uvede filmový historik Jan Trnka. Nick Carter, slavný americký detektiv, který je vždy ve střehu, přijíždí do malebné Prahy, aby vyřešil záhadné zmizení. Za doprovodu komisaře Ledviny poznává krásy okolí, točené pivo, klobásky, olomoucké syrečky a fackovací kulturu. Společně přichází na stopu nejzáhadnějšímu zločinci 20. století, přezdívanému Zahradník, a vyřeší tak případ na Mozarta citlivé Adély. Groteskně laděný film Adéla ještě nevečeřela vábí diváka do barvitého skleníku animace a na sebevědomou parodii brakových detektivek.
česky · anglické titulky

Adéla ještě nevečeřela

·

1978

·

102 min