Země zítřka

Představte si situaci, že by se v roce 2010 režisér Brad Bird rozhodl natáčet hrané filmy. Měl by za sebou tři mimořádně divácky úspěšné a kritiky opěvované animované snímky – Železného obra, Úžasňákovi a Ratatouille. V roce 2011 by se pustil do natáčení pokračování zajeté akční série Mission: Impossible s podtitulem Ghost Protocol. Na filmu by ukázal, jak skvělým režisérem je. Celý film by byl v podstatě jen řada akčních scén ve stylu původního seriálu – teď pojedeme „sem“, uděláme tam „tohle“, pak pojedeme „tam“ a uděláme tam „tamto“. Birdovi by se ale podařilo nejenom jednotlivé scény skvěle vygradovat, ale zároveň i propojit zajímavým vývojem postav, takže ve výsledku by film vůbec epizodicky nepůsobil.

Teď si představte, že by ho o rok později oslovila producentka Kathleen Kennedy (vedoucí Lucasfilmu) s nabídkou, aby režíroval sedmé Star Wars. Byla by to nabídka, co se neodmítá. A představte si, že by ji Bird odmítl, protože by měl rozpracovaný jiný projekt, na kterém by spolupracoval se scenáristou Damonem Lindelofem (tvůrce seriálu Ztraceni).

Představte si originální vysokorozpočtový hollywoodský blockbuster, s Georgem Clooneym a Hughem Lauriem v hlavních rolích a s hudbou od Michaela Giacchina. Snímek inspirovaný osobností Walta Disneyho, o tajném místě jménem Tomorrowland, kde vizionáři a vynálezci realizují svoje nápady. Líbí se vám ta představa? Pak je film Země zítřka přesně pro vás!

(Martin Fiala)