Sviňák

„Nepochybuji, že někteří lidé z kina znechuceně odejdou. Ať si o tom filmu budete myslet cokoliv, vaše reakce bude silná.“ James McAvoy

Sviňák je film Jona S. Bairda podle knihy provokativního spisovatele Irvina Welshe, který má na kontě například Trainspotting, nebo Porno (pokračování Trainspottingu, kterého se opět ujal Danny Boyle a premiéru bude mít v roce 2016). Zápletka se na první pohled zdá být jednoduchá: Skotský detektiv Bruce Robertson (James McAvoy) je těžce závislý na sexu a na drogách, nemá zábrany, nemá morálku, a mezi svými šílenými eskapádami se snaží vyšetřit vraždu. „Film ale není o vraždě. To je ta nejméně důležitá část. Je to o Bruceho pohledu na svět a na sebe samého. Mentální choroba může být zničující. Může být ale i fascinující a v tomto filmu je spousta humoru…“, to tvrdí Irvin Welsh.

Kromě McAvoye v hlavní roli se můžeme těšit na spoustu dalších vynikajících britských herců – Jamie Bell (King Kong, Tintin), Eddie Marshan (Sherlock Holmes, U Konce světa), nebo třeba Jim Broadbent (Jednotka příliš rychlého nasazení, Atlas mraků).

(Martin Fiala)