Středoškolský profesor Pedersen

V sedmdesátých letech bylo Norsko vroucím kotlem politických idejí a názorových rozporů. Skvěle patrné je to právě ve snímku Hanse Pettera Molanda, který byl natočen podle bilančního románu známého norského beletristy Daga Solstada.

Mladý učitel Knut Pedersen propadne kouzlu atraktivní Niny, agitátorky marxismu-leninismu a romantizující adorace Sovětského svazu a Číny. Po jejím boku se vrhne do vln vzrušujícího radikálního politického života, ale ani zaslepený idealismus mu nebrání všimnout si později jistých rozporů. Dostává se tak do paradoxní situace, z níž i díky notné režisérské nadsázce tryská (černý) humor a absurdita okamžiku.

Koncem 60. let 20. století obestřela západoevropskou společnost rudá mlha – radikálně levicové myšlenky inspirované Ho Či Minovou, Castrovou, Stalinovou a především Mao Ce-tungovou doktrínou.

Protestní hnutí, jehož tvář se v některých zemích postupně proměnila od levicově demokratického k levicově radikálnímu až ultraradikálnímu, získalo také značný vliv mezi intelektuály a umělci. Co vedlo inteligentní a vzdělané lidi k tomu, aby sympatizovali s problematickými vůdci a režimy?