Ludvík II. Bavorský

Osmnáctiletý Ludvík nastupuje na bavorský trůn plný ideálů. Věří v lepší svět a nechce podporovat válku a zbrojení, ale investovat do umění a vzdělání. Na dvůr dokonce přivádí skandálního skladatele Richarda Wagnera, ale dobové poměry jsou proti němu: říše se propadá do války, ministři se proti Wagnerovi bouří a lidem očekávaná svatba je zrušená, protože Ludvíka a jeho snoubenku nepojí nic víc než hluboké přátelství. Zklamaný a bez iluzí se Ludvík stahuje z očí veřejnosti a prchá za svými zámky do říše fantazie, zatímco jeho soupeři se jej snaží sesadit z trůnu… Ludvík II. zůstává dodnes, stejně jako jeho tragická smrt, záhadou.

Ludvík II. je velké dílo, část štábu pracovala již na Bílé stuze, v čele s „Hanekeho“ kameramanem Christianem Bergerem. Představitel hlavní role Sabin Tambrea byl nominován na nejlepšího začínajícího herce v rámci Bavorských filmových cen 2012.

Toto královské drama je opravdovým svátkem.

Deutsch

Voller Idealismus besteigt Ludwig mit 18 Jahren den bayerischen Thron. Er glaubt an eine bessere Welt und möchte nicht in Krieg und Waffen, sondern in Kunst und Bildung investieren, holt den umstrittenen Komponisten Richard Wagner an den Hof. Doch die Umstände seiner Zeit sind gegen ihn: Sein Reich wird in Kriege verwickelt, seine Minister rebellieren gegen Wagner, und seine vom Volk ersehnte Hochzeit sagt er ab, weil ihn mit seiner Verlobten nicht mehr als innige Freundschaft verbindet. Desillusioniert und verstört zieht Ludwig sich aus der Öffentlichkeit zurück und flüchtet sich mit seinen Schlössern in ein Traumreich der Phantasie, während seine Gegner ihn stürzen wollen… Wie sein tragischer Tod bleibt Ludwig selbst bis heute ein Rätsel.

Ludwig II. ist großes Kino, ein Großteil der Filmcrew wirkte schon an „Das weiße Band“ mit, allen voran „Hanekes“ Kameramann Christian Berger. Hauptdarsteller Sabin Tambrea wurde beim Bayrischen Filmpreis 2012 als Bester Nachwuchsschauspieler nominiert.

Dieses königliche Drama ist ein echtes Fest

TV Spielfilm