LEGO® příběh

♪ „Všechno je úžasné! Všechno je úžasné, když jsi součástí týmu!“ ♪ Tato budovatelská písnička vymývá mozky občanům LEGO světa v novém filmu ‘LEGO příběh‘. A přitom překvapivě nemá daleko od pravdy. Všechno opravdu JE úžasné, když kolem sebe máte LEGO, slavnou dánskou stavebnici, kterou není třeba představovat, protože téměř každý s ní během svého života přišel nějakým způsobem do kontaktu. Je tu s námi již přes 80 let a přesto se teprve teď poprvé dostala na plátna kin. Co se od toho dá očekávat kromě vyšších zisků z prodeje stavebnic?

Sběratelé LEGA se dají velmi jednodušerozdělit do dvou skupin: ta první jsou převážně dospělí lidé, kteří svoje LEGO modely drží úzkostlivě schované v krabicích nebo na poličkách chráněné před prachem astarší/vzácnější sety draží na eBay za poměrně vysoké částky. Druhou skupinou jsou děti, které nejraději všechny modely rozloží, smíchají do jedné velké krabice a poté za použití nekonečné fantazie staví všemožné modely a tvoří nejrůznější nové světy. Přístup této druhé skupinynaštěstí zvolili tvůrci filmu ‘LEGO příběh‘ – Phil Lord a Christopher Miller (Zataženo, občas trakaře a 21 Jump Street). Pokud tedy čekáte strohou, předvídatelnou reklamu na světoznámou dánskou stavebnici, jste na špatné adrese.Dostanete mnohem více. Ano,‘LEGO příběh‘ funguje samozřejmě skvěle jako reklama (momentálně je v prodeji asi 17 druhů stavebnic na motivy filmu), ale je to především film pro všechny generace, protože jenejenom oslavou individuality a fantazie, ale hlavně důmyslnoualegorií světa, ve kterém momentálně žijeme.

I když je film kompletně vytvořený v počítači, působí dojmem staré dobré stop-motion animace, jakých najdete na YouTube miliony. Pohyb figurek a prostření víceméně odpovídá ‘LEGO realitě‘, což je příjemná změna oproti některým předchozím digitálním LEGO filmům (existujícím pouze na DVD) a videohrám.

(Martin Fiala)