Kingsman: Tajná služba

Příběh filmu, nebo alespoň jeho začátek, je inspirovaný skutečnou událostí... Psal se rok 1962 a producenti Harry Saltzman a Albert 'Cubby' Broccoli právě obsadili téměr neznámého Seana Conneryho do role agenta 007 – Jamese Bonda. Studio United Artists nebylo jejich volbou vůbec nadšeno, stejně tak jako samotný autor bondovských románů – Ian Fleming. Connery absolutně neodpovídal charakteru Jamese Bonda. Byl z nižší třídy, neměl příliš dobré vzdělání, natož vkus nebo vytříbenost, kterou by měl Bond oplývat. Do situace se rychle vložil režisér – Terence Young (Dr. No, Srdečné pozdravy z Ruska, Thunderball), který na rozdíl od Conneryho Bondovi přesně odpovídal. Měl styl, vzdělání, potrpěl si na kvalitní oblečení a dobré jídlo a navíc si s Connerym téměř okamžitě padli do oka. Young ho před natáčením vzal ke svému krejčímu a holiči na Savile Row. Tím, že se v Connerym skloubila dohromady neotesanost a hrubost s elegancí a vytříbeným vkusem z něj udělalo Jamese Bonda jak ho známe dnes. Tato historka je celkem známá a posloužila Vaughnovi jako inspirace pro začátek filmu.

Děj se točí kolem Garyho 'Eggsyho' Prince (Taron Egerton), talentovaného, ale zkaženého mladíka, který zanechal kariéry u námořnictva a jako nezaměstnaný provádí výtržnosti se svojí partičkou v ulicích Londýna. Když se ocitne pouhý krůček od vězení, zachrání ho Harry Hart (Colin Firth), jeden z nejlepších členů špionážní organizace Kingsman. Eggsy dostane šanci projít smrtelně nebezpečným výcvikem a stát se jedním z tajných agentů, jejichž hlavní zbraní jsou jejich způsoby. Úkol? Zachránit svět před padouchem Richmondem Valentinem (Samuel L. Jackson), který experimentuje s biologickými zbraněmi.

Matthew Vaughn bezpochyby patří mezi nejlepší mainstreamové režiséry současnosti. Svoji kariéru začal jako producent filmů Guye Ritchieho (Sbal prachy a vypadni, Podfuck), ale v roce 2004 překvapil svým debutem Po krk v extázi (Layer Cake), moderní britskou gangsterkou, která vdechla nový život žánru, jež před lety pomáhal Vaughn vytvořit Ritchiemu. V hlavní roli se objevil Daniel Craig a film byl jedním z hlavních faktorů, proč byl o rok později obsazen jako James Bond. Stejný žánrový úspěch slavil Vaughn s pohádkou Hvězdný prach (Stardust, 2007), s komiksovým filmem Kick-Ass (2010) a s dobovým prequelem X-Men: První třída (X-Men: First Class, 2011). Matthew Vaughn byl od mládí velkým fanouškem bondovek a v roce 2005 měl hodně blízko k režírování Casina Royale s Danielem Craigem, ale podobně jako dříve třeba Stevenu Spielbergovi, i jemu se nepodařilo dohodnout se s producenty. A podobně jako si pak Spielberg rozjel vlastní akční filmovou sérii - Indiana Jonese, Vaughn se teď o to stejné chystá s filmem Kingsman. A pánové, opovažte se nepřijít v obleku. Způsoby dělají muže!

(Martin Fiala)