Halloween

Téměř u každého hororového fanouška se v žebříčku nejoblíbenějších filmů objevuje kultovní film, který ovlivnil bezpočet dalších snímků, jenž pak už jen následovaly jeho trend. Může jít jak o Noc oživlých mrtvol, Psycho, Vymítače ďábla nebo třeba právě o Carpenterův Halloween. Ač je totiž mylně považován za první slasher, který byl kdy natočen, jedno prvenství se mu upřít nedá – byl filmem, který tento subžánr představil širšímu publiku. Svým jednoduchým narativním vzorcem dal vzniknout celé řadě prequelů, sequelů a vlastně bych se ani nedivila, kdyby se v mysli nějakého šíleného producenta zrodil nápad na Halloween the Musical, kde by se Michael Myers proháněl s nožem za kvílivého sopránu Laurie Strodeové... Ale všechno popořadě.

Film vypráví příběh Michaela Myerse, který o Halloweenské noci jako malý chlapec v masce klauna ubodá k smrti svoji starší sestru. Když ho pak najdou před domem s maskou a nožem v ruce jeho rodiče, je okamžitě poslán na doživotí do ústavu pro duševně choré. Jenže to by nebyl žádný příběh, kdyby těch 90 minut filmového času strávil hlavní vrahoun za mřížemi. Krutou náhodou (a právě před Halloweenskou nocí) ve svých 21 letech uteče a vrací se do rodného městečka Haddonfield, aby místním obyvatelům narušil jejich klidné spaní. A to zvláště středoškolačce Laurie Strodeové (Jamie Lee Curtis) a jejím kamarádům, kterým vnikne do domu...

Za 21 natáčecích dní tvůrci spíchli film, ve kterém nehrají žádné známé hvězdy (Jamie Lee Curtis se stala slavnou právě až díky Halloweenu), většina herců nosí své vlastní oblečení, režisér John Carpenter složil hudbu na levném pianu a pokud ve filmu spatříte nějaký speciální efekt, tak mi dejte vědět. Možná si dovolím trochu popíchnout fanoušky kánonu, když budu tvrdit, že Halloween nezměnil radikálně samotný hororový žánr, ale spíš byl základním stavebním kamenem pro celou jednu subžánrovou linii. Jednoduchá premisa, kdy je skupina teenagerů pronásledovaná nezastavitelným vrahem, byla totiž už v druhé polovině 70. let známá a populární. Jenže ne každý nízkorozpočtový slasher dokázal s rozpočtem 300 000 dolarů vydělat přes 47 milionů dolarů a umí děsit diváky i 40 let po své premiéře.

Intimní klasika, která si dovoluje přivést zlo až do dětského pokojíčku.

Je to právě skvělá Carpenterova režie, která dokázala bravurně skloubit herce, kameru a střih a vytvořit minimalistickou mizanscénu plnou plíživého napětí. Na demonstrativní ukázku, jak to vše ve filmu funguje, se zastavme právě u Michaela Myerse. Postava masového vraha, který nosí bílou masku, byla také už dobře ozkoušená pár let před Halloweenem v Texaském masakru motorovou pilou. Zde však bílá maska bez výrazu nejen skvěle zakrývá vrahovy úmysly, ale staví ho skoro do nadpřirozené role superhrdiny nesoucího smrt. Už jeho přítomnost v temné hloubi filmového pole, kde v tichu vyčkává na svoji oběť, vyvolává strach. Kdykoliv, když se Laurie otočí, když se podívá z okna nebo když jde domů, ON tam je. A přestože se mnozí fanoušci přou ohledně hereckého výkonu Jamie Lee Curtis, tak právě dojem, který vytváří jako „obyčejná holka od vedle“, ze které se v průběhu filmu stane ikonická „scream queen“, poukazuje na to, jak se idylický zapadákov mění v místo tragédie a šílenství.

Jaký že je tedy Halloween? Násilný, ale bez hektolitrů krve, a plný napětí, které občas prořízne bodnutí nože či výkřik plný hrůzy. Intimní klasika, která si dovoluje přivést zlo až do dětského pokojíčku. A vy nyní budete moci tento hororový milník vidět znovu v prostředí, kde jeho kult vznikl – v sále ztemnělého kina.

(Květa Lujková)