Filmový festival ÍRÁN:CI 2022

Filmový nový rok otevře festival ÍRÁN:CI 2022. Nadcházející ročník se uskuteční od 13. do 15. ledna v pražském kině Světozor a od 17. do 19. ledna v brněnském Kině Art. Festival ve zkráceném formátu (miniFest edition) – jak v počtu dní, tak v počtu filmů – promítne exkluzivní kolekci tří pečlivě vybraných děl od inspirativních tvůrců. Divákům tak nabídne mimořádně intenzivní zážitek.

Úvodním filmem festivalu ÍRÁN:CI 2022 bude A Hero / Hrdina. Satira o sociálních médiích iránského režiséra Asghara Farhádího získala šest prestižních ocenění, včetně Velké ceny poroty na letošním festivalu v Cannes, a 12 nominací. Film je v úzkém výběru Cen Akademie, nominovaný na Zlatý glóbus či nejlepší zahraniční film od Hollywood Critics Association. Součástí reprezentativního výběru z aktuální íránské kinematografie jsou také snímky Ballad of a White Cow a Hit the Road. Každý film bude mít jednu projekci v Praze a jednu v Brně.

středa

19. ledna

středa 19. ledna 20:30

20:30

Hrdina

Hrdina je nominován na Oscara pro nejlepší zahraniční film. Rahim je ve vězení kvůli dluhu, který nebyl schopen splatit. Během dvoudenní propustky na svobodu se snaží přesvědčit svého věřitele, aby odvolal svou žalobu na zaplacení části dlužné částky. Věci však nejdou podle plánu… (Pilot Film)
persky · české a anglické titulky

Ghahreman

·

2021

·

127 min

úterý

18. ledna

úterý 18. ledna 20:30

20:30

Na cestě

Bláznivá, ale milující a vřelá rodina projíždí malebnou horskou oblastí daleko od města. Tatínek sedí na zadním sedadle se zlomenou nohou, ale má ji skutečně zlomenou? Neposedný mladší syn se vedle něj každou chvíli dá do zpěvu. Maminka vedle řidiče zakrývá slzy smíchem. Starší bratr za volantem vytrvale sleduje křivolaké zákruty nekonečné silnice. Ale proč stále mlčí a kam rodinu veze? Působivý, procítěný a pozoruhodně vyzrálý debut Na cestě se z živého a hravého road movie proměňuje v příběh lásky,... více...
persky · české a anglické titulky

Jaddeh Khaki

·

2021

·

93 min

Režie

pondělí

17. ledna

pondělí 17. ledna 20:30

20:30

Balada o bílé krávě

Minin život se obrátí vzhůru nohama, když se dozví, že její manžel Babak nespáchal zločin, za který byl odsouzen a popraven. Úřady se za chybu omluví, vdově slíbí finanční odškodnění a tím pro ně záležitost končí. Ne tak pro Minu, která kvůli sobě i své malé dcerce zahájí tichý boj s cynickým systémem a požaduje veřejnou omluvu. Ve chvíli, kdy jí docházejí peníze, zaklepe jí na dveře cizinec Reza s tím, že přišel splatit dluh, který měl vůči jejímu manželovi.... více...
persky · české a anglické titulky

Ghasideyeh gave sefid

·

2020

·

105 min