Filmová cena diváků LUX 2022: Velká svoboda + debata

Vstup volný (vstupenky k dispozici na pokladně kina)
Tři vlahé večery, tři zajímavé debaty, tři vyvolené filmy!
Jako každý rok, i letos soutěží tři snímky vybrané porotou filmových profesionálů z celé Evropy o diváckou přízeň v Ceně LUX. Ve spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu v ČR pořádá středisko Europe Direct Brno projekci nominovaných filmů v brněnském Kině Art. Na stránce https://luxaward.eu/cs#voting probíhá až do 25. 5. hlasování o nejlepší soutěžní snímek. Několik náhodně vybraných diváku bude po ukončení ankety vylosováno a pozváno na slavnostní předávání ceny LUX, které proběhne 8. 6. během zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.  

Po skončení filmu bude následovat debata, do které se můžete zapojit buď přímo z publika, nebo můžete posílat dotazy, které za vás položí moderátor.

Diskutovat budou:

Marek Christ – předseda spolku STUD, z.s., od roku 2009 se podílí na projektech pro LGBT+ osoby, jako jsou např. Queer Ball, GaTe, Queer Kód a Brněnský Pride week.

Žaneta Sladká – vedoucí kampaní a specialistka na LGBT+ v Amnesty International. Věnuje se tématům manželství pro všechny v ČR a postavení LGBT v Polsku a Maďarsku.

Moderovat bude Matúš Slamka, dramaturg festivalu Prague Pride.

úterý 17. května
17:00

Velká svoboda

Příběh se odehrává v poválečném Německu. Hlavní postavou je Hans, který se opakovaně ocitá do vězení za to, že je homosexuál. Homosexuální akty jsou totiž trestány podle odstavce 175 trestního zákoníku, a Hansova touha po svobodě tak zůstává nenaplněna. Jediný trvalý vztah pro něj představuje spoluvězeň Viktor, který si odpykává doživotní trest za vraždu. Počáteční odpor se postupně mění v něco, co by se dalo nazvat láskou.