Filmová cena diváků LUX 2022: Utéct

Vstup volný (vstupenky k dispozici na pokladně kina)
Tři vlahé večery, tři zajímavé debaty, tři vyvolené filmy!
Jako každý rok, i letos soutěží tři snímky vybrané porotou filmových profesionálů z celé Evropy o diváckou přízeň v Ceně LUX. Ve spolupráci s Kanceláří Evropského parlamentu v ČR pořádá středisko Europe Direct Brno projekci nominovaných filmů v brněnském Kině Art. Na stránce https://luxaward.eu/cs#voting probíhá až do 25. 5. hlasování o nejlepší soutěžní snímek. Několik náhodně vybraných diváku bude po ukončení ankety vylosováno a pozváno na slavnostní předávání ceny LUX, které proběhne 8. 6. během zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.  

Debatovat budou:

Marek Čejka - politolog zaměřující se na region Blízkého východu, vyučuje na MENDELU a MUNI 

Barbora Matějková – právnička Odboru dohledu nad omezováním osobní svobody v Kanceláři veřejného ochránce práv

Fatima Rahimi – reportérka Deníku Referendum, zaměřuje se na témata migrace, rasismu, extrémní pravici a dění v Íránu a Afghánistánu

Moderovat bude Matúš Slamka, dramaturg festivalu Prague Pride.  

pondělí 16. května
17:00

Utéct

Amin Nawabi (pseudonym), 36letý uznávaný akademik, zápasí s bolestivým tajemstvím, které skrývá už 20 let. Obává se, že mu může zničit život, který si vybudoval pro sebe a svého budoucího manžela. O svůj příběh se podělí s režisérem Jonasem Poherem Rasmussenem, blízkým přítelem a spolužákem ze střední školy. Poprvé prostřednictvím animace vypráví příběh mimořádné cesty dětského utečence z Afghánistánu. Utéct díky srdečnému rozhovoru mezi Jonasem a Aminem povypráví nezapomenutelný příběh sebepoznávání. Ukazuje se, že pouze při konfrontaci s minulostí je možné vytesat budoucnost, a konstatuje univerzální pravdu, že až když přestaneme utíkat před tím, kým jsme, najdeme pravý význam domova. (Film Europe)

Flugt

·

2021

·

83 min