Rozkaz

Po promítání bude následovat půlhodinová beseda nejen o samotném filmu a jeho literární předloze, ale také o finské občanské válce a dalších literárních zpracováních tohoto tématu.

Promítání proběhne v rámci festivalu Týdny finské literatury a je rovněž součástí cyklu filmových projekcí #ReadNordicFilm, pořádaného Skandinávským domem ve spolupráci s distribuční společností Film Europe.

Vstupenky Vstupenky od 90 Kč

čtvrtek 9. září
20:00

Rozkaz

Láska uprostřed finské občanské války

Píše se rok 1918, Evropa je zničená první světovou válkou a ve Finsku řádí pro změnu válka občanská. Na jedné straně stojí konzervativní bílí (valkoiset) vedení senátem a podporovaní Německým císařstvím, na straně druhé finští sociální demokraté rudí (punaiset) s podporou bolševického Ruska. Z Německa do vlasti se coby jeden z mnoha vrací také voják Aaro. Připojuje se k vládnímu vojsku, ale záhy je svědkem surových znásilnění a hromadných poprav. Jeho víra je otřesena. Náhodné setkání s revolucionářkou Miinou převrátí jeho život vzhůru nohama.

Válečné drama Rozkaz (Käsky) natočil výrazný režisér Aku Louhimies (Zamrzlá země, Neznámý voják) na motivy stejnojmenného románu finské autorky Leeny Lander (přel. Vladimír Piskoř, nakl. Argo).