Morava, krásná zem - Trilogie ❁

❁ Končí říše nesmírná ❁

✾ Končí hrdý stát ✾

✽ Dávná sláva usíná ✽

❃ Nastal hrozný pád ❃

- argeмa, pád velĸé мoravy

Co mají společného folklór, blackmetal a zombies?

Ivana Slabáková, guru moravské dechovky, ohlašuje historickou událost - nález Rukopisu Mikulčického, jenž odhaluje historický význam Velkomoravské říše. Slabáková dá dohromady moravské patrioty, dechovku, klerofašistu, brněnského satanistu a spolek penzionovaných ochotníků, aby tuto senzaci oslavili velkolepým moravským muzikálem. V Rohatci, srdci moravského Slovácka, se pilně zkouší velkomoravské drama, které však k životu probere mrtvé ze staroslovanských pohřebišť.

I při epickém střetu kultur však na Moravě dechovka hraje dál, zombies zastřihují vinohrad a doufají v lepší úrodu příští rok.

20:00 - 20:30 ✽ Morava, krásná zem I: Co člověka potěší víc než hezká písnička od srdce

20:30 - 21:15 ✽ Morava, krásná zem II: Zrození fašismu z ducha fašaňku

21:30 - 22:40 ✽ Morava. krásná zem III : Genesis

Vstupenky Vstupenky od 80 Kč

pátek 24. ledna
20:00

Morava, krásná zem

Experimentální western-horor z prostředí moravského Slovácka přináší nový pohled na legendu o svatém Václavovi. V omšelých kulisách lidové veselice zápasí bájný kníže Boleslav, zombie z vinného sklípku, se svým bratrem Václavem o povahu české státnosti i o talíř s rajskou. Filmová esej o mýtech českého a moravského nacionalismu je sarkastickým obrazem vyprázdněných kmenových rituálů, které stvrzují národní identitu, ale ostře se vymezují vůči jinakosti. Posvátnost folklóru je ve filmu sabotována archaickými filmovými a video formáty s množstvím chyb a kazů, rozbředlým mixem dechové hudby i kontrapunktem v komentáři.(MFDF Ji.hlava)

Morava, krásná zem

·

2015

·

30 min

Režie

Morava, krásná zem II: Zrození fašismu z ducha fašaňku

Druhý díl nekonečného seriálu o Moravě nabízí ještě temnější sestup do duše Moravy, který je ale opojný jako mírně delirický stav po loku vína a rozžvýkání hroudy matky země. Vizuálně roztěkaná pouť, zaměřená na spodní proudy moravské totožnosti, jejíž ozvěny by nechtěl slyšet ani Friedrich Nietzsche...(Marienbad Film Festival)

Morava, krásná zem II: Zrození fašismu z ducha fašaňku

·

2016

·

43 min

Režie

Morava, krásná zem III

Po staletích útlaku se v rytmu lidové hudby a speed metalu probouzí duch moravského Slovácka. Krojovaný zombie horor pod dohledem novodobého Adama a Evy z AZ kvízu mísí antickou tragédii s etnografickou studií, biblickým podobenstvím a pokleslými žánry. Petr Šprincl podvrací posvátné mýty a v kulisách folklorních motivů satiricky poodhaluje temné základy společenských rituálů. Po nacionalismu a fašismu, jimž se věnovaly předchozí díly jeho moravské epopeje, pokračuje variací na divadelní hru bratří Mrštíků Maryša, prodchnutou satanismem.(MFDF Ji.hlava)