Něco se musí zlomit

Trans režisér/ka Ester Martin Bergsmark roku 2012 vlezl/a do vany s trans spisovatelem Elim Leveném, aby o něm natočil/a dokument Hlemýžďky, který mohli vidět lidé na Mezipatrech. O dva roky později podle jeho knihy spolu s ním napsal/a scénář a sám/a režíroval/a fikční snímek Něco se musí zlomit. V něm kombinuje postupy dokumentárního a hraného filmu, což je pro jeho/její poetiku určující již od studentských děl, a ani tentokrát neopouští transgender téma.

Vypráví o androgynní osobě Sebastianovi, nespadající do binárních genderových kategorií a vymykající se škatulkám pro sexuální orientaci, a klukovi v koženém křiváku Andreasovi, který “Sebastiana” jednoho dne zachrání před napadením, a tak se sblíží. Romance to bude nestandardní, jak nasvědčuje již kultovní vyznání lásky: “V temnotě, mezi stíny, tam jsem volná. TAm můžu dýchat. Plivej na mě, mlať mě. Chčij mi do pusy, pokud mě pak budeš milovat. Přitul se ke mně jen na pár hodin. Lži a tvrď mi, že všechno bude v pořádku.”

Ideologicky (boření nálepek ohledně genderu a sexuality) i formálně (boření hranic mezi dokumentem ze soudobého Stockholmu a fikcí s fantazijními výjevy) nekonvenční film byl uveden na několika světových i tuzemských festivalech. Kromě dvojice áčkových, Berlinale a Karlovy Vary, byl k vidění v Rotterdamu, kde snímek získal hlavní cenu Tiger Award, a na Mezipatrech, kde ho ocenila hlavní porota. Ta ve svém zdůvodnění vyzdvihla “originalitu postav a jejich ohromující perspektivu, kterou lze v kinematografii zakusit jen výjimečně”. (Marek Slovák)

Snímek je promítán ve spolupráci se Skandinávským domem Brno.