Druhý domov – kronika touhy

Uprostřed filmu bude krátká přestávka

Ve dvoudílném prequelu ke svému staršímu výpravnému eposu Vlast (Heimat) vypráví Edgar Reitz o předcích rodiny Simonů a o chudých poměrech, vládnoucích na venkově v polovině 19. století. Zatímco všední dny jsou plné tvrdé práce a opakujícího se hladu, sní Jakob Simon, nejmladší syn vesnického kováře, o dalekých zemích a cizích jazycích, o Indiánech v Brazílii a dobrodružství v džungli. Začne připravovat plány na dalekou cestu přes oceán, na kterou chce vzít i svou velkou lásku Jettchen. Rodina Jakoba ale jeho plány sleduje s nevolí. A když se vrací Jakobův bratr Gustav z pruské vojenské služby, rozehrává se řada nečekaných událostí, které mají dát Jakobovu životu zcela jiný směr, než který si naplánoval. Druhý domov získal hned tři hlavní ocenění v rámci Německé filmové ceny, a to v kategoriích režie, scénář a hraný film.

Vzniklo mistrovské vypravěčské dílo.

Neue Osnabrücker Zeitung

Reitz točí kino pro všechny smysly, obrazový proud zachycující čas, s dlouhým vypravěčským nádechem a s respektem pro všechny početné postavy, jejichž život je zasazen do vesnického společenství.

Christiane Peitz,Tagesspiegel

Touha po domově, kterou tento osvěžující film vzbuzuje, je zároveň touhou po opulentním filmovém vyprávění.

Daniel Kothenschulte, Frankfurter Rundschau online

Druhá vlast je grandiózní zakončení jeho mistrovského díla.

Christian Buß, Spiegel Online

Nejkrásnější německý hraný film za hodně dlouhou dobu.

Andreas Kilb, FAZ

Im zweiteiligen Vorläufer zu seinem Hunsrück-Epos „Heimat“ erzählt Edgar Reitz von den Vorfahren der Familie Simon und den ärmlichen Lebensverhältnissen auf den Lande zur Mitte des 19. Jahrhunderts. Während der Alltag von harter Arbeit und immer wieder auch von Hunger geprägt ist, träumt Jakob Simon, der jüngste Sohn des Dorfschmieds, von fernen Ländern und fremden Sprachen, von den Indianern in Brasilien und Abenteuern im Dschungel. Er schmiedet Auswanderungspläne und will auch seine große Liebe Jettchen auf die Reise über den Ozean mitnehmen. Doch seine Familie betrachtet sein Fernweh mit Argwohn, und als sein Bruder Gustav aus dem preußischen Militärdienst nach Hause zurückkehrt, gibt eine Reihe unangeahnter Ereignisse Jakobs Leben eine ganz andere Richtung. Die andere Heimat gewann beim Deutschen Filmpreis gleich dreimal, in den Kategorien Beste Regie, Bestes Drehbuch und Bester Spielfilm.

Entstanden ist ein Meisterwerk des Erzählens.

Neue Osnabrücker Zeitung

Reitz macht Kino für alle Sinne, ein Bilderfluss der Zeit, mit langem erzählerischen Atem und zärtlichem Respekt für jede der zahlreichen Figuren, deren Biografien in die Dorfgemeinschaft eingebettet sind.

Christiane Peitz,Tagesspiegel

Das Heimweh, dass dieser beglückende Film weckt, ist auch die Sehnsucht nach opulenter filmischer Erzählkunst.

Daniel Kothenschulte, Frankfurter Rundschau online

Die andere Heimat ist nun die grandiose Vollendung seines Meisterwerks.

Christian Buß, Spiegel Online

Der schönste deutsche Spielfilm seit langem.

Andreas Kilb, FAZ