Děti

Děti jsou univerzální téma. Každý je něčí dítě, někdo má děti vlastní, všichni o nich mluvíme a všichni se neustále pohybujeme v mantinelech, které nám nastavili naši rodiče.

Původně dokumentarista Jaro Vojtek natočil čtyři příběhy o dětech a rodičích.Ať už jde o otce vyrovnávajícího se s nedostupným světem svého nemocného syna, mladého muže, který nezvládá odloučení od rodiny, chlapce žijícího s necitlivým otčímem či zrazenou ženu, starající se o umírajícího otce, každá z postav musí najít cestu ke svým nejbližším, každá z postav se musí vyrovnávat s tlakem často necitlivého okolí.

Součinnost odlišnosti i shody jejich příběhů, z nichž každý se odehrává v jiném ročním období, vytváří vrstevnatou mozaiku vztahů, ve kterých se odráží láska, naděje a nevyhnutelnost zásadních rozhodnutí. Vojtekova režie je mimořádně autentická a silná. Také výběr herců naprosto předčí cokoliv, co v posledních letech v česko-slovenské produkci vzniklo.

Titulní píseň k filmu natočila zpěvačka Jana Kirschner. Videoklip ZDE.

Režisér o filmu:

„Tématem mého filmu jsou vztahy. Ty, které jsou nám dopředu předurčené, a nemůžeme je ze dne na den ukončit. Vztah mezi rodiči a dětmi, který ovlivňuje celý náš život, mě vždy zajímal. Protože je to vztah daný, narodíme se do něho a nic jiného než ho žít, prožívat, zažívat, starat nebo nestarat se o něj nemůžeme.

Zamýšlím se například nad vztahem nemocného chlapce, uzavřeného ve svém světě a jeho otce, který se mu navzdory snaze nedokáže přiblížit, anebo se snažím zachytit citlivý svět dítěte, který je surově narušen necitlivým výsměchem otčíma. Chtěl jsem hovořit o různých podobách vztahů, proto jsem zvolil čtyři příběhy, které spolu přináší jeden pocit – pocit identity. Ptám se, co nás formuje? Jak se můžeme vymanit z předurčenosti těchto vztahů a najít osobní svobodu? A jsme toho vůbec schopni?“