Weird Europe

Divný filmový kontinent

Co dříme pod pečlivě udržovanou civilizační slupkou? Co v sobě dusíme a skrýváme? Něco v nás stále touží po syrovém mase a krvi. Z kořisti se stávají lovci a z lovců kořist. Weird Europe letos už podruhé nasytí váš hlad po bizarním artovém filmu. Probouzíme zvíře v nás. Nastavujeme realitě to nejpokřivenější zrcadlo. Letošní výběr filmů se z velké části točí kolem objevování potlačené přirozenosti, zkoumání identity, výstředních rituálů a nevšední filmařské perspektivy. Co nás žere? A co žereme my? Přijďte ochutnat šťavnaté speciality z divného kontinentu!

středa

12. dubna 2017

středa 12. dubna 2017 20:30

20:30

Rodinný přítel

Ještě předtím než se zapsal do povědomí diváků Velkou nádherou, Mládím či Mladým papežem, Paolo Sorrentino natočil Rodinného přítele. V této uhrančivě stylizované groteskní variaci na příběh Krásky a zvířete přeplněné misantropickými postavami rozehrává příběh odpudivého lichváře Geremia (Giacomo Rizzo), který možná konečně našel lásku. Ale může se i se všemi svými penězi skutečně vykoupit?
italsky · české titulky

L'amico di famiglia

·

2006

·

102 min

středa 12. dubna 2017 17:30

17:30

Stát pevně

Alain Guiraudie (ročník 1964) si po několika krátkých filmech získal pozornost až svým předposledním celovečerním filmem, což je gaythriller Neznámý od jezera. Také jeho nejnovější, pátý celovečerní titul, se zaměřuje na mužskou identitu, mužskou (homo)sexualitu, mužskou společenskou roli a její vazbu k instituci rodiny - a nabízí k zamyšlení několik provokativních tezí o křehké stabilitě zkoumaných prvků. Hlavní hrdina Léo sice postupně přichází o solidní zázemí a propadá se po společenském žebříčku dolů, ale výměnou za tuto oběť stane pevně na dně a objevuje své nespoutané a ničivé já.
francouzsky · české titulky

Rester vertical

·

2016

·

97 min

úterý

11. dubna 2017

úterý 11. dubna 2017 20:30

20:30

Safari

Další filmová esej od rakouského režiséra Ulricha Seidla navazuje na jeho předchozí snímek Ve sklepě, kde se podíval, jaké kostlivce schovávají počestní Evropané ve sklepech. Tentokrát svou techniku jakýchsi živých obrazů či zátiší zaměřil na safari průmysl, kam si podobní Evropané jezdí pro trofeje. Nemilosrdně sleduje toto odvětví turistického ruchu, kde si smutné parodie „velkých bílých lovců“ nejdříve vybírají z menu lovené zvěře jako v restauraci, a následně tito novodobí Hemingwayové a Rooseveltové vyrážejí na lov, kde potřebují na každém... více...
německy · české a anglické titulky

Safari

·

2016

·

91 min

Režie

úterý 11. dubna 2017 17:30

17:30

Nocturama

Nuda v Paříži? Let’s blow up this joint and go to the mall! Aneb, co dělat v Paříži, když člověk uskutečnil jeden z největších bombových útoků v dějinách? Samozřejmě si zajít do obchoďáku. Hip a trendy zlatá mládež si užívá nočního života, terorismu a konzumerismu. Dawn of the Dead bez zombies nebo Mallrats bez Stana Leeho, ale zato s výbušninami.