Visions of Light 2016

Program tentokrát filmovým fanouškům nabídne retrospektivu filmů, které se v minulých devíti letech u diváků této přehlídky setkaly s největším ohlasem. Devět filmových snímků, které dramaturgie přehlídky vybrala do programu jubilejního ročníku, nabízí vášnivým kinofilům

příležitost podívat se na supervýběr z devíti pozoruhodných snímků světové kinematografie, které českým divákům zůstaly utajeny, ačkoliv ve světě jsou oceňovány a považovány za kultovní. Záruku originality, vysoké umělecké hodnoty a vizuální působivosti filmů představují režiséři, jakými jsou Alfred Hitchcock, Fritz Lang, Werner Herzog, David Cronenberg nebo Jonathan Demme, stejně jako herci Klaus Kinski, Lee Marvin, James Woods či hudební skupiny Rolling Stones a Talking Heads.

sobota

12. listopadu 2016

sobota 12. listopadu 2016 22:00

22:00

Stop Making Sense

Geniálně nasnímaná performance kultovní kapely Talking Heads. Velkolepá show, fascinace pro ucho, potěšení pro oko. Kapela, která vytrvala na hudebním nebi od roku 1974 do roku 1991, vydala osm alb a silně ovlivnila postpunkovou scénu. I Koncertní film s množstvím pódiových ozvláštnění, kostýmních her, netradičných tanečních kreací a Byrnových odkazů na francouzskou novou vlnu (například na Godardův film U konce s dechem). Režisér "Mlčení jehňátek". Kameraman "Blade Runnera". A... frontman David Byrne – "Psycho Killer".
anglicky · české titulky

Stop Making Sense

·

1984

·

88 min

sobota 12. listopadu 2016 20:00

20:00

Videodrome

Brutální vizuální sonda do problematiky vlivu médií na člověka. Násilí, obsese, sex, halucinace, sebezničení. Kontroverzní bezskrupulózní ředitel kabelové televize je fascinován vysíláním čehokoli perverzního. Ovšem jen do doby, než se falešná realita začne obracet proti němu samému. Vizuálně bohatý Videodrom provokuje k přemýšlení svými úvahami nad vzájemným prostoupením veřejné a osobní zkušenosti. I v sestříhané podobě jde o jeden z nejvýstřednějších a nejneobvyklejších snímků vzniklých v období nezávislého filmu 80. let na půdě Hollywoodu. Zavřete oči, přicházím!
anglicky · české titulky

Videodrome

·

1983

·

87 min

sobota 12. listopadu 2016 18:00

18:00

Můj milovaný nepřítel

Dokumentární film pojednávající o vztahu geniálního šílence Klause Kinskiho a jeho dvorního režiséra Wernera Herzoga. Vztah dvojice mužů, jejichž filmy Aquirre hněv boží, Fitzcarraldo či Woyzeck patří k tomu nejlepšímu, co v evropské kinematografii 70. a 80. let vzniklo, mužů, kteří se spolu dokázali dotknout filmového nebe a zároveň se upřímně nenávidět.

pátek

11. listopadu 2016

pátek 11. listopadu 2016 22:00

22:00

Gimme Shetler

Film s excelentním hudebním obsahem má zároveň jasné společenské sdělení o konci liberálních 60. let a relativitě jejich duchovního dědictví. Festival v Altamontu a jeho hvězdy – Santana, Jefferson Airplane, Grateful Dead a hlavně Rolling Stones! Právě při jejich koncertu dochází k brutálnímu násilí a vraždě. Dokumentární formou zachycené negativní naladění místních obyvatel vůči celé akci, nezvládnutá organizace a divoký průběh, jehož výsledkem byli čtyři mrtví diváci. Den, kdy zemřela Love Generation. Za tónů Sympathy for the Devil.

pátek 11. listopadu 2016 19:00

19:00

Písečná žena

Nespokojený středoškolský učitel a neukojený manžel pátrá po novém druhu hmyzu, aby si zajistil nesmrtelnost. Jednoho dne je sám jako nepatrný hmyz chycen do pasti písečné jámy a neznámé ženy, a začíná bojovat svůj životní zápas. Proti silám přírody, proti mašinerii společnosti i vlastním předsudkům a touhám. Brilantně zvládnutá psychologická studie hlavních hrdinů v kafkovském podobenství o mezích lidské svobody. Obydlí z písku jako krutá past. Přehazuj písek rychleji, než tě pohřbí zaživa!

Suna no onna

·

1964

·

123 min

pátek 11. listopadu 2016 17:00

17:00

The Killers

Vražda na objednávku. Dva cyničtí zabijáci. A milion dolarů. Něco tu ale nehraje… Z flashbacků hlavních postav se skládá děsivá mozaika odhalující nemilosrdnou pravdu. V rolích drsných záporáků září Lee Marwin a budoucí prezident Ronald Reagan. Snímek byl původně určen pro televizi, ale pro jeho chladnokrevnou brutalitu se producenti nakonec rozhodli uvést jej pouze v kinech. Opravdu hodně muziky za málo peněz pod taktovkou specialisty na akční filmy. Áčkové béčko, při němž tuhne krev v žilách.

čtvrtek

10. listopadu 2016

čtvrtek 10. listopadu 2016 22:00

22:00

Brutální sobota

Všestranně zaměřený tvůrce a veterán americké kinematografie Richard Fleischer nepohrdl snad žádným filmovým žánrem. Tentokrát se vyznavač napínavých příběhů vrhne na noirově laděné drama v americké Arizoně. Kovaní zločinci se spojí se zdánlivě bezúhonnými měšťany a naplánují bankovní loupež. Osobní dramata působí jako rozbuška příběhu o násilí, vině a trestu. Rychlé společenské proměny Ameriky 50. let se střetávají s detektivním líčením pokusu o dokonalý zločin. Atmosféra houstne, napětí se dá krájet, přežijí jen ti nejsilnější, ale nikdo nezůstane bez úhony. Jeden z drahokamů tvorby žánrového solitéra, který čeká na své objevení.

čtvrtek 10. listopadu 2016 20:00

20:00

Šarlatová ulice

Zlo se může „stát" každému z nás. I poctivému bankovnímu úředníčkovi, který v koutku duše touží po umělecké dráze. Jednou potká svou skutečnou múzu, vezme do ruky štětec a začne malovat. A to je začátek jeho konce. Konce, kde místo lásky a uznání čeká osamění a bolest. Co se může skrývat za čarovnou tváří proradné femme fatale? Kam až dovede muže slepá láska?

čtvrtek 10. listopadu 2016 18:00

18:00

Příšerný host

Host do domu, bůh do domu, ale jakou hru s námi tajemný návštěvník hraje? V ulicích umírá další nevinná světlovláska a popis vraha na něj přesně sedí… Rozechvělá rodina proto podezřívá svého podnájemníka, že je hledaným maniakem, který si každé úterý po vzoru Jacka Rozparovače vybírá novou oběť. Sám Alfred Hitchcock prohlásil tento svůj třetí celovečerní film za první vpravdě hitchcockovský.