Umělecký profil Martina Ryšavého

Před několika lety jsem se ocitl u televize v pravou chvíli, zrovna dávali film Martina Ryšavého Sibiř - duše v muzeu - byl jsem nadšený. Do té doby jsem netušil, že by dokument podobného ražení mohl vzniknout v české produkci a coby studenta etnografie mě zaujal i fakt, že autor není školeným etnografem. Přesto se mu podařilo perfektně vybalancovat až surrealistický obraz postsovětské Sibiře konce devadesátých let i smutně ambivalentní osudy jejích původních obyvatel, lovecko-pasteveckých kmenů. Další setkání s jeho tvorbou následovalo v rámci projekcí festivalu Jeden svět. Tentokrát to byl zvláštním způsobem syrový i romantický snímek Afoňka už nechce pást soby (mimochodem získal cenu pro nejlepší český dokumentární film na MFDF Jihlava 2004.). Všiml jsem si, že v Ryšavého dokumentech nenajdete prvoplánové meditace filozofického rázu, jednání postav se odvíjí naprosto spontánně bez zásahů režiséra. Přesto ve mně vždy zůstal podobný pocit, jaký se do vás zaryje po přečtení filozofického románu. Nutno zmínit, že jeho filmy mají dvě hlavní témata: Sibiř a českou vietnamskou komunitu. Ryšavého sonda tíživých osudů vietnamských gastarbeiterů, Země snů, získala prestižní cenu Pavla Kouteckého.

Před dvěma lety jsem objevil další, literární, dimenzi tvorby Martina Ryšavého. Útlou knihu Stanice Čtyřsloupový ostrov mi vnutil kamarád s tím, že ji budu mít do hodiny přečtenou a že rozhodně stojí za to. A stála. Vyšla jako samostatně neprodejná příloha Revolver Revue, přičemž se její text skládal pouze z formulářových hlášení osazenstva sovětské meteorologické stanice v severním ledovém oceánu. Krátce na to jsem si zjistil, že Ryšavý dostal za své romány Cesty na Sibiř (2009) a Vrač (2010) ceny Magnesia Litera pro nejlepší prózu. Překvapilo mě, proč díla tak zajímavého a originálního filmaře nejsou běžně dostupná širší veřejnosti a v kinech se s nimi nesetkáte. Přirozeně jsem dostal chuť tohoto člověka poznat a zjistit o něm víc. Výsledkem je jeho profil v Kině Art. Přičemž věřím, že nebudu jediným, koho potěší.

MARTIN RYŠAVÝ vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK a scenáristiku na FAMU, kde v současné době působí jako vedoucí katedry scenáristiky a dramaturgie. Kromě oceněných románů Cesty na Sibiř (2009) a Vrač (2010) je autorem knihy Lesní chodci a Stanice Čtyřsloupový ostrov. Mimo vlastních dokumentů je také autorem námětu a scénáře povídky Cesta v povídkovém filmu Romana Vávry Co chytneš v žitě (1998) a scénáře filmu Ivana Vojnára Lesní chodci (2003), který později přepracoval do scénáře k televiznímu filmu Aljona (2008). Rovněž hraje ve skupině Bouchací šrouby.

pátek

14. listopadu 2014

pátek 14. listopadu 2014 19:00

19:00

Země snů

Film získal pro dokumentaristy prestižní cenu Pavla Kouteckého. Zabývá se bolestným tématem mnoha Vietnamců přicházejících do České Republiky, aby tu naplnili svůj sen o bohatství a lepších pracovních podmínkách. Aby se sem dostali, jsou často ochotní se neúměrně zadlužit a platit obrovské sumy zprostředkovatelům, kteří jen využívají jejich naivity. Často se tu pak ocitají bez práce a v ještě horších podmínkách než ve Vietnamu, bez reálné možnosti návratu zpět.

Země snů

·

2009

·

57 min

čtvrtek

13. listopadu 2014

čtvrtek 13. listopadu 2014 19:00

19:00

Malupien, Olšový spas

Jakutsk, hlavní město ruské dálnovýchodní Republiky Sacha, je ve filmu představen jako architektonická kuriozita zahrnující skleněné a železobetonové budovy, panelové stavby a dřevěné chatrče v bizarních kombinacích, které jeden z hrdinů filmu nazval architektonickým jazzem. Kvintesencí tohoto disharmonického stylu se tu stává zámek z rour a kovových dílů nalezených na skládkách, který si jeho autor postavil proto, aby vyjádřil svou víru v bytostně pohádkovou podstatu lidské existence a svůj vztah k vlastnímu bydlišti.

Malupien, Olšový spas

·

2008

·

93 min

středa

12. listopadu 2014

středa 12. listopadu 2014 21:00

21:00

Sibiř - duše v muzeu

Po pádu komunismu začaly mnohé skupiny původních obyvatel Sibiře hledat svoji zamlčovanou identitu a potlačené tradice v jakémsi návratu k sobě samým. Klíčovou roli v tomto regionu vždy hrálo šamanské náboženství a víra v přírodní duchy, dříve neúprosně pronásledované komunistickým režimem. Nyní po celé Sibiři vyrostla muzea jako houby po dešti a hromadné slavení tradičních svátků nabralo až spartakiádních rozměrů. Duchové se však nedají zavřít do muzeí a hranice mezi vědcem a věřícím je tu tenká. Drsná příroda podmiňuje vše, bez zájmu o politická zřízení nebo nové trendy.

Sibiř - duše v muzeu

·

2000

·

58 min

středa 12. listopadu 2014 20:00

středa 12. listopadu 2014 20:00

20:00

Autorské čtení Martina Ryšavého

Martin Ryšavý vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK a scenáristiku na FAMU, kde v současné době působí jako vedoucí katedry scenáristiky a dramaturgie. Kromě oceněných románů Cesty na Sibiř (2009) a Vrač (2010) je autorem knihy Lesní chodci a Stanice Čtyřsloupový ostrov. Mimo vlastních dokumentů je také autorem námětu a scénáře povídky Cesta v povídkovém filmu Romana Vávry Co chytneš v žitě (1998) a scénáře filmu Ivana Vojnára Lesní chodci (2003), který později přepracoval do scénáře k televiznímu filmu Aljona (2008). Rovněž hraje ve skupině Bouchací šrouby.

středa 12. listopadu 2014 18:30

18:30

Kdo mě naučí půl znaku

Ačkoli v žádné jiné zemi nežije srovnatelně velká skupina česky mluvících domorodých obyvatel, tak v současnosti Češi o Vietnamu nevědí takřka nic. Vietnamským studentům byla od padesátých let poskytována stipendia na našich vysokých školách. Později tisíce Vietnamců působily v učilištích a továrnách. Po roce 1989 tato pomoc skončila, ale bývalí studenti dodnes vzpomínají na zemi, která jim umožnila získat vzdělání v době, kdy na Vietnam dopadaly následky válek s Francií a Spojenými státy.

Kdo mě naučí půl znaku

·

2006

·

91 min

úterý

11. listopadu 2014

úterý 11. listopadu 2014 21:00

21:00

Medvědí ostrovy s Martinem Ryšavým

Po filmu bude následovat diskuze s režisérem snímku Martinem Ryšavým.Nejnovější film Martina Ryšavého je sondou do života lidí spojených s rezervací ledních medvědů v nejvzdálenějším regionu republiky Sacha (Jakutie) ve Východosibiřském moři. Sleduje jejich putování na opuštěnou polární stanici, kde se v nedozírné liduprázdné krajině potkává minulost se současností. Vzniká tak další autorovo svědectví o sibiřském regionu, kterému se dlouhodobě ve svých filmech věnuje, především pak propojení člověka s krajinou a svojí minulostí.

Medvědí ostrovy

·

2010

·

62 min

úterý 11. listopadu 2014 19:00

19:00

Banánové děti

Napovrchu žlutí, uvnitř bílí - příměr, kterým se často označují sami školáci a studenti vietnamského původu, žijící trvale v České republice. Film přináší portréty několika z nich a dává tak nahlédnout do svérázného prostředí naší vietnamské komunity.

Banánové děti

·

2009

·

60 min

pondělí

10. listopadu 2014

pondělí 10. listopadu 2014 20:30

20:30

Afoňka už nechce pást soby

Evenové jsou jedním z původních národů obývajících Věrchojanské hory na východní Sibiři. Život tradičních lovců a sobích pastevců se během komunistické éry značně proměnil. Přesto je to stále především drsná příroda, kdo tu rozhoduje o způsobu lidského života. Sledujeme příběh pastevce Afoňky lapeného mezi tradicí, mrazivou tundrou a touhou po moderním životě ve velkém městě.

Afoňka už nechce pást soby

·

2004

·

76 min