Současný slovenský film

Jak se žije na Slovensku? Jaké jsou sny, naděje a obavy lidí z různých generací, a jak je reflektují filmoví tvůrci? Výběr z filmové tvorby našich nejbližších východních sousedů.

V rámci letošního ročníku přehlídky budou po českých kinech od 16. října 2014 putovat snímky Felvidék – Horná zem režisérky Vladislavy Plančíkové, Děti režiséra Jaro Vojteka, V tichu režiséra Zdeňka Jiráského a kolekce krátkých filmů.

V tichu

Na pomezí hrané a dokumentární tvorby se pohybuje snímek V TICHU režiséra Zdeňka Jiráského, autora Českými lvy ověnčených Poupat. Jeho nový je film vizuálně působivou dokumentární fikcí mapující fragmenty osudů pěti židovských hudebníků a interpretů v období druhé světové války. V jedné z hlavních rolí se objeví vynikající Judit Bárdos, která se českému publiku nedávno představila ve snímku Fair Play.

Felvidék - Horná zem

Druhým filmem je dokument FELVIDÉK – HORNÁ ZEM režisérky Vladislavy Plančíkové. Emočně i vizuálně silný film reflektuje stále aktuální a tabuizované téma slovensko-maďarských vztahů v unikátní podobě kombinující klasické postupy s animací. Osobní výpovědí o svém rodinném zázemí pomáhá autorka divákům pochopit osudovost a nadčasovost dávno vytěsněných událostí, které však ve společnosti stále rezonují. Atmosféru snímku dokresluje podmanivá hudba Jany Kirschner.

Děti

Celovečerní hranou tvorbu zastupuje v letošní kolekci debut talentovaného Jara Vojtka DĚTI. Jak říká sám řežisér, jeho film je o vztazích, které jsme si nevybrali. Mezi rodiči a dětmi je vždy silné pouto, které nám může život zjednodušit nebo zkomplikovat. Vojtekův povídkový film má skvělé herce, silné téma a svou jednoduchostí zachycuje nejen tempo naší doby tváří v tvář rodinným poutům, ale nečekaným způsobem odkrývá intimitu a komplikovanost těchto vztahů.

pátek

31. října 2014

pátek 31. října 2014 18:00

18:00

Děti

Děti jsou univerzální téma. Každý je něčí dítě, někdo má děti vlastní, všichni o nich mluvíme a všichni se neustále pohybujeme v mantinelech, které nám nastavili naši rodiče.Původně dokumentarista Jaro Vojtek natočil čtyři příběhy o dětech a rodičích.Ať už jde o otce vyrovnávajícího se s nedostupným světem svého nemocného syna, mladého muže, který nezvládá odloučení od rodiny, chlapce žijícího s necitlivým otčímem či zrazenou ženu, starající se o umírajícího otce, každá z postav musí najít cestu ke svým nejbližším, každá... více...

středa

29. října 2014

středa 29. října 2014 20:30

20:30

Felvidék - Horní země

Emočně i vizuálně silný film kombinuje dokumentární postupy s animací, kterou podtrhuje hudba Jany Kirschner. Autobiografický film, nominovaný na Cenu Pavla Kouteckého, je unikátní cestou zpět časem.Režisérka Vladislava Plančíková hledá své kořeny a nemůže nenarazit na slovensko-maďarské vztahy, které osudy její rodiny v minulém století formovaly. Osobní výpovědí o svém rodinném zázemí pomáhá autorka divákům pochopit osudovost a nadčasovost dávno vytěsněných událostí, které však stále rezonují v aktuální a tabuizované otázce slovensko-maďarských vztahů. Co neřeknou pamětníci a co neukáží archívní... více...

Felvidék - Horní země

·

2014

·

75 min

úterý

28. října 2014

úterý 28. října 2014 18:00

18:00

V tichu

Režisér Zdeněk Jiráský, jehož film Poupata před dvěma lety převálcoval ostatní české tituly v cestě k prestižnímu ocenění Český lev, dostal od slovenské produkce prostor natočit film inspirovaný osudy židovských hudebníků za druhé světové války. Díky jeho citlivosti pak nevznikl klasický dokument ani hraný film, ale filmový esej, který v náznacích a vizuálně silných obrazech ukazuje cestu několika protagonistů (v jedné z hlavních rolí se představí Judit Bárdos, která zazářila ve filmu Fair Play) z jejich klidných, předválečných tvořivých životů... více...