Scandi: Současné severské filmy v Brně

I tento rok přinese Scandi především nové severské filmy. ████ Skandinávsky výkonný filmový motor každý rok generuje silné žánrové tituly, kvalitní divácké snímky, pozoruhodné série v rámci quality TV, ale také výjimečné festivalové artefakty. Nemůžeme než zopakovat, že severský kontext je pro českou a slovenskou filmovou kulturu nejlepším příkladem. Vítejte na Scandi 3.

sobota

28. ledna 2017

sobota 28. ledna 2017 20:00

20:00

Vyšší moc

Štvorčlenná švédska rodina cestuje do francúzskych Álp, aby si popri lyžovaní oddýchla a nerušene spolu strávila pár vzácnych voľných dní. Dovolenkovú idylu s hrejúcim slnkom a zasneženými veľkolepými horami však naruší mohutná lavína, rútiaca sa počas obeda na otvorenú reštauráciu na terase. Ebba chráni svoje vydesené deti a zúfalo volá na svojho manžela Tomasa, ktorý však v panickom strachu uteká do bezpečia. Lavínová katastrofa sa nakoniec nekoná, no zo vzniknutej snežnej hmly sa postupne vynára zahanbenie, neistota a výsmech. Manželstvo... více...

sobota 28. ledna 2017 17:30

17:30

Únos

Realisticky vyprávěný příběh mužské posádky nákladní lodi, kterou přepadnou somálští piráti v Indickém oceánu. Životy jednotlivých členů posádky se náhle ocitají v rukách Somálců a stávají se jen předmětem nelítostného vyjednávání pirátů s vládou, sídlící v Kodani. Snímek se vyznačuje dokumentaristickou estetikou a klaustrofobně budovanou atmosférou strachu a zvyšujícího se napětí.
české titulky

Kapringen

·

2012

·

103 min

pátek

27. ledna 2017

pátek 27. ledna 2017 20:00

20:00

Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě

Záverečná časť voľnej trilógie o „živote človeka“ je rovnako ako predošlé charakteristická hlavne svojou originálnou surrealistickou rovinou obohatenou o bohatú dávku čierneho humoru. Nádherne súcitná, komická, melancholická úvaha o absurdnosti ľudskej komédie, ktorú hrá každý z nás. Každodennosť a márnosti ľudských životov, ktoré môžu vyústiť prekvapivou pointou. Mozaika ľudských životov, nesúca množstvo posolstiev a ducha súčasnej doby. Snímka vyhrala hlavnú cenu, Zlatého leva, na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach.
švédsky · české titulky

En duva satt på en gren och funderade på tillvaron

·

2014

·

101 min

Režie

pátek 27. ledna 2017 17:30

17:30

O koních a lidech

Kolbeinn miluje Solveig a Solveig miluje Kolbeinna, ale Kolbeinn miluji svoji prvotřídní klisnu, miláčka Gránu. Grána je však posedlá hřebcem Brúnnem. Vernhardur miluje vodku a kůň Jarpur miluje Vernhardura, svého pána. Grimur má vášeň pro starou koňskou dopravu, ale Egill obdivuje jiskřivé elektrické ploty. Přichází jaro a celá místní komunita sleduje tento příběh. To nemůže skončit dobře... Během natáčení nebyl žádný kůň zraněn. Herci přežili, otázkou však zůstává jejich možná psychická újma.

čtvrtek

26. ledna 2017

čtvrtek 26. ledna 2017 20:30

20:30

Poslední král

Píše se rok 1206 a Norsko je rozervané občanskou válkou. Ve víru intrik umírá král a těsně před svou smrtí odhaluje, že má nemanželského syna – Håkona Håkonsona, dědice trůnu. Začíná zuřivý souboj o život malého dítěte. Loajální služebníci trůnu Skjervald a Torstein se snaží svého budoucího krále udržet naživu ze všech sil. Stojí proti nim neúprosná příroda i dánští nájezdníci, kteří neznají slitování. Obstojí dvojice hrdinů v nerovném souboji a dostane následníka trůnu do bezpečí?

čtvrtek 26. ledna 2017 20:00

20:00

Boj sněžného pluhu s mafií

V norském filmu se Hans Petter Molland znovu sešel se scenáristou Kimem F. Aakesonem a s hercem Stellanem Skarsgårdem, aby navázali (a případně také překonali) divácký hit Bezva chlap. Také tentokrát se jim společná práce skvěle daří. Chlapák Nils (Stellan Skarsgård) celý život pracuje jako řidič sněžného pluhu, když je zcela nečekaně a náhle konfrontován s existencí mafie, která se zrovna rozbujela také na dalekém a mrazivém severu. Nilsovi proto nezbývá nic jiného, než všemi dostupnými prostředky vyčistit své okolí... více...