Přehlídka filmů Jima Jarmusche v Artu

Po přehlídce filmů Kelly Reichardt a Americkém nezávislém létu máme v Artu opět čest a štěstí přivítat další přehlídku věnovanou americkému nezávislému filmu. Tedy tomu, pod čím se v americké kinematografii zpravidla skrývají artovky a festivalové filmy. A bude se jednat o další ██ autorskou přehlídku, tentokrát věnovanou Jimu Jarmuschovi. Nám, kmetům, kteří jsme filmy sledovali již v minulém století v devadesátých letech, se při vyslovení jména Jim Jarmusch rozbuší srdce. Filmy plné hořkého humoru, poutníků bez cíle, loserů a beatniků, co přišli moc pozdě, epického bincání se, kytarových rifů a romantiky bezbřehé jak Amerika, nejen pomáhaly vytvářet obraz amerického nezávislého filmu, ale často právě ony v nás probudily lásku k filmu samotnému.

U Jima Jarmusche naštěstí nemusíte srkat senilní kofolu, pokud ho chcete docenit. V lednu jde do kin jeho současný film Paterson, před dvěma lety exceloval upírskou detroitskou romantikou Přežijí jen milenci. Jarmuschovy filmy mají to, co u amerických nezávislých filmů máme stále rádi: úžasnou vizuální složku, která dokáže dát hutnou atmosféru i docela komorním filmům jeho počáteční tvorby. A také hudba, která je často stejně silně autorská jako zbytek filmu. Však málokterý režisér je spojený s úzkou spoluprací s tolika hudebníky své krevní skupiny (Neil Young, Tom Waits či ██ Iggy Pop). V rámci přehlídky budete mít příležitost vidět prvních sedm filmů Jarmuschovy kariéry, a to včetně amerického opus magnum Mrtvý Muž.

neděle

22. ledna 2017

neděle 22. ledna 2017 20:00

20:00

Tajuplný vlak

Každá ze tří povídek Tajuplného vlaku má vlastní název a hlavní hrdiny. Čtvrtý film Jima Jarmusche je poctou italské a japonské kultuře v americkém stylu. Povídky Daleko od Jokohamy, Duch a Ztraceni ve vesmíru se dějově neprolínají, ačkoliv se odehrávají stejné noci a ve stejném městě a všechny vyvrcholí v tomtéž místě (zchátralém hotelu v Memphisu). Přestože jsou jejich příběhy nezávislé, humorně spolu komunikují, jak se v průběhu filmu postupně ukazuje.

neděle 22. ledna 2017 17:30

17:30

Trvalá dovolená

Trvalá dovolená je prvním celovečerním filmem Jima Jarmusche. Zachycuje dva a půl dne v životě Aloysiuse Parkera, mladého tuláka bez domova, školy a práce. Je zvyklý žít ve všelijakých podmínkách a s mnoha různými lidmi, z nichž většina utíká tak jako on před realitou všedních dnů a zaměstnání. Ve svých šestnácti letech Allie zažívá letmá setkání s dalšími outsidery, vždy v pohybu, vždy o krok napřed před čímkoliv, co ho právě pronásleduje.
anglicky · české titulky

Permanent Vacation

·

1980

·

75 min

Režie

sobota

21. ledna 2017

sobota 21. ledna 2017 20:00

20:00

Podivnější než ráj

Poameričtěný emigrant Béla „Willie“ Molnár není na své kořeny nijak pyšný, proto nemá velkou radost, když ho navštíví jeho šestnáctiletá maďarská sestřenice. Časem však pochopí, že mají společného více, než si původně myslel. Minimalistický příběh několika aktérů a syrový černobílý obraz se v druhém snímku Jima Jarmusche ocitají ve službách sžíravé ironie, dotýkající se zaběhnutých představ o Americe jako zemi snů. V hlavních rolích kultovního snímku excelují Jarmuschův dvorní hudební skladatel a občasný herec John Lurie a Eszter Balintová.

sobota 21. ledna 2017 17:30

17:30

Mimo zákon

Hříčkou osudu se v louisianském vězení setkávají tři smolaři: nezaměstnaný diskžokej (Tom Waits), neúspěšný pasák (John Lurie) a tvrdohlavý italský turista (Roberto Benigni). Film Mimo zákon, který Jim Jarmusch popisuje jako „neo-beatnickou noirovou komedii“, je trochu noční můrou a trochu pohádkou. Vyniká skvělými hereckými výkony a nádhernými černobílými záběry kameramana Robbyho Müllera.