Ozvěny MFDF Ji.hlava

Ozvěny 20. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava přivezou do brněnského Kina Art výběr oceněných filmů i další dokumentární lahůdky.

Minipřehlídku toho nejlepšího z 20. Ji.hlavy zahájí ve středu 5. prosince v 18.00 ve Velkém sále Kina Art český dokument FC Roma, jeden ze dvou vítězů soutěžní sekce domácí dokumentární tvorby Česká radost. Kroniku fotbalového klubu FC Roma vyzdvihla letošní ji.hlavská porota jako „protirasistický film druhé generace, v němž už není třeba odvolávat se na pozitivní stereotyp“. Na český snímek ████ naváže ve 20.30 gruzínský Oslnivý svit soumraku, který nabízí mnohovrstevnaté, nevtíravé a poutavé momentky ze života a prostřednictvím bohatého filmového jazyka dokumentuje rozmanité události v životě místní komunity v Gruzii. Režisérka s nezaměnitelným autorským stylem Salomé Jashi si za něj z 20. Ji.hlavy odnesla hned dvě ocenění – pro Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy a zároveň pro Nejlepší debutový dokumentární film.

Souběžně s ním bude v malém sále již od 20.00 probíhat blok krátkých a experimentálních filmů, v němž uvedeme vítěze soutěže Krátká radost, švédskou Desetimetrovou věž, dále Nejlepší český experimentální dokumentární film roku 2016 De Potentia Dei Ondřeje Vavrečky a na závěr portrét zpěvačky Evy Olmerové Proměny přítelkyně Evy. Jeho režisérka Drahomíra Vihanová letos na ji.hlavském festivalu obdržela Cenu za přínos světové kinematografii.

Druhý den ozvěn nabídne ve středu 6. prosince nejprve od 17.30 vítězný film světové soutěže Opus Bonum Strašidla obcházejí Evropou, který, jediná porotkyně této sekce, francouzská střihačka Claire Atherton, označila za „snímek plný něhy, v němž procházejí obrazy současnosti dějinami, evokují minulost a zpochybňují budoucnost“. Brněnské ozvěny 20. Ji.hlavy pak uzavře ve 20.30 ve velkém sále raritní islandský němý film z roku 1925 Island v pohyblivých obrazech, který doprovodí živé ████ hudební vystoupení.

úterý

6. prosince 2016

úterý 6. prosince 2016 21:00

21:00

Island v pohyblivých obrazech

Němý film s živou hudbouKompilace znaků islandské modernity i tradičního života používá vertikální a horizontální panoramatické záběry města kombinované s nadhledy zachycujícími ruch ulic a dopravy. Poté se zaměří na přírodu, venkov a rybáře, péči o zvířata i půdu, ale také trávení volného času, sporty či divokou přírodu členitých fjordů. Loftur Guðmundsson (1892–1952) byl islandský režisér hraných i dokumentárních filmů. Od 20. let 20. století se významně zasloužil o rozvoj islandské kinematografie.
české a anglické titulky

Ísland í lifandi myndum

·

1925

·

84 min

úterý 6. prosince 2016 17:30

17:30

Strašidla obcházejí Evropou

Uprchlický tábor v Idomeni sdružoval běžence z Blízkého východu, kteří zkoušeli přejít evropské hranice. Když řecká policie tábor zavřela, uprchlíci se postavili na odpor a začali blokovat železniční dodávky zboží.
anglické titulky

Spectres are haunting Europe

·

2016

·

99 min

pondělí

5. prosince 2016

pondělí 5. prosince 2016 20:30

20:30

Oslnivý svit soumraku

V rozpadajících se kulisách divadelních sálů se odehrávají sekulární rituály současné gruzínské společnosti – svatby, módní přehlídky, volby královny krásy i politické reprezentace. Statická kamera, jež zachycuje bezcitnou choreografii ceremonií v širokém záběru, kontrastuje s dynamickými švenky malé kamery televizní reportérky, která svou činorodostí udržuje v chodu lokální stanici.
české a anglické titulky

Daisis Miziduloba

·

2016

·

74 min

Režie

pondělí 5. prosince 2016 20:00

20:00

Blok krátkých experimentálních filmů

krátké filmy v rámci Ozvěn mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlavaHost: Ondřej Vavrečka, režisér filmu De Potentia DeiVzestupy i pády vynikající zpěvačky Evy Olmerové v dokumentu Drahomíry Vihanové.Vedle tzv. kolektivních portrétů Drahomíra Vihanová zachycuje i výrazné individuality – natočila například filmy o režisérovi Františku Vláčilovi či o klavírním virtuózovi Františku Rauchovi. Do této řady patří také portrét zpěvačky Evy Olmerové Proměny přítelkyně Evy. Tento film se po svém dokončení setkal s velmi rozporuplným diváckým ohlasem. Režisérka se zde pokusila zachytit podobu... více...
česky · české titulky
·

1990

·

21 min

pondělí 5. prosince 2016 18:00

18:00

FC Roma

Kronika fotbalového klubu FC Roma, jehož členové musejí ostatní „gadžovské“ týmy ve třetí lize přemlouvat, aby s nimi vůbec hrály, se proměňuje v exkurzi po různých formách každodenní české xenofobie. Nenápadný pozorovatelský přístup filmařů dává vyniknout projevům charismatických trenérů, kteří se zdravým ironickým nadhledem glosují společnost, jež jim nedává takřka žádnou šanci.

FC Roma

·

2016

·

75 min