NORMÁLNÍ AUTISTICKÝ DEN

Zatímco normalita je velmi nudná a každému jasná, autistické spektrum přináší široké, stále se rozšiřující pole kouzel a poruch, o kterých jste možná ani neslyšeli. Pět různých děcek z dokumentu Normální autistický film i Markéta s Rettovým syndromem z dokumentu Markéta chce taštičku mají jedno společné: stigma autistické diagnózy, které je vylučuje z našeho normálního, bezpečného a předvídatelného světa, který sdílíme stejně samozřejmě jako barvy na přechodu pro chodce. A možná to tak samozřejmé není, možná se to týká i vás a možná o tom zatím ani nevíte. A asi znáte někoho, kdo má sám autistické děti, a možná máte někoho i v rodině nebo ho potkáváte v práci. A tak vám chceme pomoct zdolat démona normality, nebo démona autismu, nebo oba, však si můžete vybrat.

A aby to bylo snadnější, přijde s vámi po filmu Markéta chce taštičku debatovat Michal Roškaňuk, ředitel organizace Adventor, který pracuje s autistickými dětmi i jejich rodiči a sám má Aspergerův syndrom. Takže vám dokáže zasvěceně poradit a probrat s vámi otázky autismu i z vlastní ruky.

úterý

18. září 2018

úterý 18. září 2018 20:30

20:30

Markéta chce taštičku

Po filmu Markéta chce taštičku s vámi příjde debatovat Michal Roškaňuk, ředitel organizace Adventor, který pracuje s autistickými dětmi i jejich rodiči a sám má Aspergerův syndrom. Dokáže vám zasvěceně poradit a probrat s vámi otázky autismu i z vlastní zkušenosti.Markétka je šťastná, když si může povídat, malovat nebo jezdit autobusem. Šestnáctiletá dívka trpí Rettovým syndromem, kvůli němuž má mít mentalitu dvouletého dítěte. Dokumentarista Miroslav Janek opět s empatií nahlíží do světa „jiných“ lidí, jejichž okolí musí přemýšlet nad jejich budoucností místo nich.

Markéta chce taštičku

·

2018

·

35 min

úterý 18. září 2018 18:00

18:00

Normální autistický film

Normální autistický film (opravdu!) vypráví o normálních dospívajících autistech. Sondu do soukromí a vnitřního světa autistů nenatočil Miroslav Janek proto, aby autistické vnímání ukazoval jako zlou a ošklivou lékařskou poruchu (což není), ale jako způsob nahlížení na svět, který se míjí se stávajícím tempem života, jimž zběsile žijeme. K výše vyřčenému asi netřeba připojovat, že Miroslav Janek není normální filmař, ale nezaměnitelná persona. Původně filmový amatér (ano, začínal v divokých undergroundových 70. letech!) se po návratu z emigrace v polistopadové éře zařadil mezi obdivuhodné svérázy české dokumentaristiky, jimž jsou konvence těsné.

Normální autistický film

·

2016

·

90 min