Noirvember

Bogart to opět schytá, aneb Kino Art vítá Noirvember

Fučný a deštivý měsíc proslul nejen zvyšující se touhou po alkoholu, antidepresivech a letmém teplém objeti, ale také, a možná právě proto, oslavou filmů noir! A to skoro už celých 8 let! Akce, kterou založila nezdolná cinefilka Marya E Gates, si získala již tisíce následovníků po celém světě a letos (a doufáme, že navždy) se k ní připojí také Kino Art.

Film noir je termín francouzského původu a označují se jím kriminální melodramata, která se často i v béčkové produkci točila v Hollywoodu zejména ve čtyřicátých a padesátých letech. Máte rádi Humphrey Bogarta? Lauren Bacall? Silácké řeči, ohromující ženy, sympatické antihrdiny, kriminální svrbění a erotické pnutí? Jste na správné adrese!

Noiry naštěstí nevznikaly jen v době černobílého filmu, jak by se snad mohlo zdát, jsou tu s námi i nadále! Stejně jako láska k filmu, jež dokáže být stejně obsedantní jak kterákoli femme fatale. Kinematografie tak stále vytváří další filmy noir, pro které je nadále příznačná lepkavá atmosféra ukryté perverze, ztrácení se při hledání skrytých odpovědí, bezradnost drsných rošťáků a falešná křehkost krásných žen, to vše s troškou ginu. Zveme vás na film noir, ten klasický a i ten, který se klasikou teprve stane, na čarotemně černobílý i zcela současně krásně barevný. Ale hlavně skvělý.

středa

29. listopadu 2017

středa 29. listopadu 2017 20:30

20:30

Dívka ve vlaku

Pokud vás nadchnul thriller Zmizelá, pak je návštěva Dívky ve vlaku takřka povinností. Hlavní hrdinkou je Rachel (Emily Blunt), která při cestě vlakem pravidelně pozoruje skrze okénko takřka ideální manželský pár. Jenže pak zahlédne cosi, co ji vyděsí a s čím jde na policii. Postupně se začne stále více zamotávat do případu, který s ní zpočátku přece vůbec nesouvisel. Nebo snad ano?
anglicky · české titulky

The Girl on the Train

·

2016

·

112 min

Režie

středa 29. listopadu 2017 18:00

18:00

Cizinci ve vlaku

Na téhle cestě je něco podivného. Příliš mnoho věcí se tu vyskytuje ve dvojicích. Tenisová hvězda Guy (Farley Granger) nenávidí svou nevěrnou ženu. Tajemný Bruno (Robert Walker) nenávidí svého otce. Není to dokonalé východisko pro žertovný návrh: Zabiju tu tvoji, když ty zabiješ toho mého? A teď se dívejte, jak Alfred Hitchcock posiluje dualitu lidské povahy. Čím déle se budete dívat, tím více uvidíte.
anglicky · české titulky

Strangers on a Train

·

1951

·

101 min

středa 29. listopadu 2017 15:30

15:30

Mít a nemít

V tomto filmu spolu poprvé hráli Humphrey Bogart a debutující 19letá Lauren Bacallová. Životem znavený Harry Morgan v žádném případě nemá zájem pomáhat francouzským odbojářům, ale mění názor, když se svůdná kráska Marie zeptá Nemá někdo zápalku? Rozvíjí se příběh plný vášně s množstvím zápletek a duchaplného humoru. Inteligentní scénář Williama Faulknera a Julese Furthmana režírovaný Howardem Hawksem značně připomíná Casablancu: francouzští odbojáři, bluesový klavírista (Hoogy Carmichael) a bar Martinique a nad tím vším milostný příběh v podání Bogarta a Bacallové.
anglicky · české titulky

To Have and Have Not

·

1944

·

100 min

Režie

úterý

28. listopadu 2017

úterý 28. listopadu 2017 20:30

20:30

Inherent Vice

Dej se odehrává v roce 1970, kdy Los Angeles není o nic méně zkažené, zdrogované a zkorumpované než za časů kriminálek Raymonda Chandlera. Larry „Doc" Sportello (Joaquin Phoenix) se živí jako detektiv a je věčně pod obraz. Za Larrym se zastaví jeho bývalá holka Shasta, která chce zjistit, kam se poděl její milenec, realitní magnát Mickey Wolfmann. Larry se ho vydá hledat, a tak se ocitá na překážkové dráze, kde mu v cestě stojí namachrovaný policajt v podání Joshe Brolina, údajně mrtvý muzikant, neonacistický motorkářský gang i množství exotických dam.(MFF Karlovy Vary)

úterý 28. listopadu 2017 18:00

18:00

Hluboký spánek

Ikonický film noir s ikonickou dvojicí - s Humpreym Bogartem a Lauren Bacall. Soukromého detektiva Philipa Marlowa si najme bohatá rodinka, aby pomohl vyřešit zapeklitý případ. Nebude nouze o vraždy, přestřelky, krásné ženy, vydírání, déšť a dlouhé kabáty. Prostě všechno, co na tomto typu filmů milujeme a toužíme vidět. Předlohu napsal mistr hard-boiled detektivek Raymond Chandler.

úterý 28. listopadu 2017 15:30

15:30

Key Largo

Frank (Humphrey Bogart) jede na návštěvu ke svému kamarádovi, který vede krachující hotel. Zjistí, že tam ale vládne gangster Johnny Rocco (Edward G. Robinson). Blíží se nejen vichřice ale hlavně finální střet mezi oběma muži. Noir má tentokrát podobu napínavé gangsterky a vyniká také hereckými výkony - kromě Bogarta a Robinsona je to hlavně Claire Trevor, která si za roli mafiánské milenky odnesla Oscara, a Lauren Bacall, jež vytvořila další komplexní ženský charakter a Bogartovu osudovou ženu.

pondělí

27. listopadu 2017

pondělí 27. listopadu 2017 20:30

20:30

Černá Dahlia

Začínající herečka Elisabeth Short aka Černá Dahlia. Její jméno se stalo pojmem, přestože v Hollywoodu prorazila až svou smrtí, respektive tím, že byla velmi brutálně zavražděna (googlení na vlastní nebezpečí). Podle pravdivého příběhu natočil Brian De Palma (Carrie, Zjizvená tvář) snímek s vynikajícím hereckým obsazením (Josh Hartnett, Scarlett Johansson, Aaron Eckhart, Hilary Swank) a skvělou dobovou stylizací.

pondělí 27. listopadu 2017 18:00

18:00

Maltézský sokol

Jeden z prvních filmů, který divákům ve 40. letech ukázal, jakou moc můžou být filmy temné, a to nejen z hlediska stylu ale především všudypřítomného pesimismu. Cynický detektiv Sam Spade (Humphrey Bogart) se snaží najít pověstného černého sokola v tísnivém a napínavém snímku. Víc noir nelze být.
anglicky · české titulky

The Maltese Falcon

·

1941

·

100 min

Režie