Má filmová vlast speciál

Má filmová vlast aneb polemická přehlídka českého filmu

Bylo to sladké, bylo to úžasné, bylo to, nebo to stále trvá? Stalo se vůbec něco takového, či se nám to jen zdálo? Návrat českého filmu, v celém tom pěnění očekávání, dokonce někteří viděli i jako takovou novou českou vlnku. A v Artu se to hemžilo hosty. Věrni své bipolaritě skepticismu a nadšení přinášíme v rámci polemického cyklu Má filmová vlast speciál celou přehlídku, čtyři dny českého filmu. Na jedné straně (v 18:00) zopakujeme filmy, které nás zaujaly a kterými jsme své nadšení zastřešovali. Čeká vás opět Olga Hepnarová, Nikdy nejsme sami, Rodinný film i Rudý kapitán. A komu z vás některý z filmů utekl, máte nyní skvělou příležitost dohnat resty.

Ale hlavně jsme se zaměřili na nastupující premiéry a s nimi pozvali ke každé projekci hosty, aby se to v Artu opět hemžilo. A vy jste mohli hostům děkovat, spílat, diskutovat s nimi, házet po nich plyšovými medvídky a zvát je na panáka, jak to bývá v Artu zvykem. Čtyři nové filmy, čtyři artovské premiéry. Filip Remunda je známé jméno, jeho nový dokument Pára nad řekou se ale tentokrát neopírá o aktuální politická témata. Prach Víta Zapletala už stačil vzbudit zájem a tu a tam se o něm můžeme dočíst jako o českém filmu, který teď stojí za to vidět. Vlk z Královských Vinohrad byl dokončen až po smrti svého režiséra a tématu Jana Němce (Jan Němec skutečně nedorazí, ale nebojte, hosté budou). A lidé ho buď mají rádi, nebo ho nesnáší, však to bude zajímavé. To samé se dá říct o v naších luzích a hájích poměrně nevídaném projektu Menandros & Thaïs Antonína Šilara a Ondřeje Cikána, který kombinuje antiku, experiment s uměním nebo totálním kýčem, však na tom se diváci asi neshodnou. Bude to úžasné, bude to sladké, ale vy to dáte, protože my vám věříme, a proto vás máme rádi, naší drazí diváci!

čtvrtek

22. září 2016

čtvrtek 22. září 2016 18:00

18:00

Nikdy nejsme sami

Nikdy nejsme sami je nový film osobitého tvůrce Petra Václava, jehož předchozí snímek Cesta ven je považován za jeden z nejlepších českých filmů posledních let a sklidil mnohá ocenění. Velká očekávání s tímto spjatá se ale už začala naplňovat, když si film Nikdy nejsme sami odbyl předpremiéru na Berlinale za dobrých ohlasů kritiky a získal cenu čtenářů deníku Der Tagesspiegel. V prostředí vesnice, která se skládá jen z domů táhnoucích se kolem silnice, líčí film svázané životy několika politováníhodných lidí... více...
česky · anglické titulky

Nikdy nejsme sami

·

2016

·

105 min

Režie

středa

21. září 2016

středa 21. září 2016 18:00

18:00

Rudý kapitán

Rudý kapitán je adaptací detektivního románu z roku 2007, který u nás vyšel pod názvem Kapitán Smrt. Jeho autorem je na Slovensku velmi populární Dominik Dán, jež kolem sebe vytváří opar tajemství a auru člověka, co skutečně zažil mnoho z toho, o čem píše. Dlouho očekávaný film je zasazen do období začátku devadesátých let, kdy se na pozadí nedávného rozdělení Československa začíná odehrávat pátrání po legendami opředeném bývalém odborníkovi StB na výslechy a mučení.

úterý

20. září 2016

úterý 20. září 2016 20:30

20:30

Prach

Projekce s režisérem filmu Vítem Zapletalem a představitelkou hlavní role Hanou Jagošovou.Nečekaná mrtvice hlavy rodiny způsobí, že se na venkovském stavení setkávají dva synové se svými partnerkami. Jejich matka je dlouhodobě nemohoucí, a teď byl na lůžko uvržen i otec – nezbývá než čekat na změnu, možná na otcovu smrt. Minimalistický snímek se spirituálním přesahem je celovečerním režijním debutem Víta Zapletala a vyniká hlavně výbornou kamerou a hereckými výkony.

úterý 20. září 2016 18:00

18:00

Rodinný film

Projections with English subtitlesMladý režisér Olmo Omerzu je původem z Jugoslávie, ale po studiu na FAMU tvoří filmy v České republice. Jeho debut Příliš mladá noc byl zaměřen na dvanáctileté děti a jejich první setkání s projevy lásky i sexuality. Rodinný film naopak ukazuje svět dospívajících, jejichž rodiče se vydali na plavbu jachtou. Jak si mládež poradí s nečekanou svobodou?Young director Olmo Omerzu originally comes from Jugoslavia but after graduating from FAMU he has been making films in the Czech... více...