Kocham film, 3. ročník přehlídky polského filmu

Prostě a jednoduše milujeme polský film. Tato láska ovšem není směrovaná žádným obskurním směrem – Polsko vždy mělo jednu z nejlepších evropských kinematografií. Ať už se jedná o historické spektákly šedesátých let či o současné žánrové snímky, polské filmy prostě nikdy nezklamou. A protože česká distribuce Polákům z nějakého podivného důvodu nepřeje, už třetím rokem pro vás připravujeme přehlídku polské kinematografie Kocham film. V rámci tří dnů tak máte možnost objevit to nejzajímavější z polské filmové tvorby minulosti i současnosti.

Letos oslavíme 90 let možná nejvýznamnějšího polského režiséra Andrzeje Wajdy, a to filmem Země zaslíbená, který nás přenese do Lodže konce 19. století. Kromě něj si představíme i kontroverzního Waleriana Borovczyka, jehož filmy (včetně námi uváděné Historie hříchu) způsobily nejeden skandál kvůli velmi odvázané erotice. A přehlídka polského filmu by nemohla být kompletní bez adaptace Sienkiewicze. Pan Wolodyjowski režiséra Jerzyho Hoffmana patří bezesporu k těm nejvelkolepějším a nejlepším. Navíc ji uvedeme ve zbrusu nové remasterované kopii. Každopádně Polsko nejsou jen velcí staří klasikové, ale i mladí progresivní filmaři. Znovu si budete moci připomenout oscarovou Idu či detektivku Krycí jméno Krtek. Poprvé do Brna také zavítá Bejby Blues, mladý dravý film o jedné sedmnáctileté dívce s ročním dítětem. Kebab a horoskop natočil náš oblíbený tvůrce Grzegorz Jaroszuk a jak má tento režisér ve zvyku, je to opět absurdní komedie o smutných lidech. Premiérově uvedený Červený pavouk je psychologický thriller o známém případu sériového vraha, který řádil v Krakově v šedesátých letech. Každý den také můžete vidět jeden blok krátkých polských snímků z Brněnské 16, kde se můžete seznámit s tou nejnovější tvorbou mladých talentovaných studentů. A aby kraťasů nebylo málo, můžete zajít i na krátké filmy produkční společnosti Mental Disorder 4.

Tři klasiky, pět filmů z doby nedávné, čtyři pásma kraťasů, lektorské úvody ke všem filmům, skvělý doprovodný program – to vše a mnohem víc je Kocham film, přehlídka, kterou si zamilujete.

pátek

15. dubna 2016

pátek 15. dubna 2016 20:30

20:30

Pan Wolodyjowski

Film Pan Wołodyjowski z roku 1969 režiséra Jerzy Hoffmana spadá do žánru historického velkofilmu, který se v polské kinematografii výrazně objevuje od počátku šedesátých let až do současnosnosti. Ve snímku se objevuje postava polského plukovníka Jerzyho Wołodyjowského, se kterým se poprvé setkáváme v klášteře, kam se ukryl po smrti své snoubenky. Na naléhání přátel se však vrací do vojenské služby, když je Polsko ohroženo tažením Turků a Tatarů. Oddanou společnicí se mu stává jeho nová žena Baška, se kterou odjíždí do pohraniční pevnosti Chrepťovo, kde se věnuje hraničářské službě…

pátek 15. dubna 2016 20:00

20:00

Krycí jméno Krtek

Třicátník Pawel žije spolu se svým otcem, s nímž má i společný obchod, poměrně běžným a nenápadným životem. Avšak jen do okamžiku, kdy se na titulní stránce bulvárního tisku objeví Pawlova fotografie spolu s titulkem „Zrádce“. Je obviněn, že za komunismu spolupracoval s režimem a byl tajným informátorem policie. Téma kolaborace s režimem se objevuje i v české kinematografii (Kawasakiho růže), ale dosud ani zdaleka nebylo zpracované s takovou naléhavostí, jakou se vyznačuje Krycí jméno Krtek.

pátek 15. dubna 2016 18:00

18:00

Kebab a horoskop

Hvězdám řídícím lidské osudy nelze odporovat, protože osud silné vede a slabé vleče. Když hlavnímu hrdinovi horoskop otištěný v časopise Tajemný svět zvířat naznačí, aby změnil svůj život, jde do toho. Opustí práci v bistru, kde dosud pracoval, a shodou okolností se zde ještě seznámí s autorem zmíněného horoskopu. Padnou si do noty a rozhodnou se zapracovat spolu na kariérním postupu, který začíná v obchodě s koberci.Místní personál, kterému mají velet, je však nevyzpytatelný a od pohledu nevýrazně divný, někde... více...

čtvrtek

14. dubna 2016

čtvrtek 14. dubna 2016 20:00

čtvrtek 14. dubna 2016 20:00

20:00

Země zaslíbená

S úvodem a debatou po filmu s Jaromírem Blažejovským.Mezi zřídkakdy obnažované hybné síly druhé poloviny devadesátých let 19. století patří divoký kapitalismus. Průmyslovou revoluci v Lodži, která jde ruku v ruce s prosperitou a s cynismem, zachycuje monumentální tříhodinová freska Země zaslíbená. Navíc patří k nejlepším historickým filmům Andrzeje Wajdy. Předlohou byl stejnojmenný román z roku 1899 od polského nositele Nobelovy ceny Władisława Reymonta.

středa

13. dubna 2016

středa 13. dubna 2016 20:30

20:30

Bejby Blues

S filmy o dospívajících lidech je potíž. Přestože by měly být „o mladých pro mladé“, často je natáčí lidé, kteří si svoje mládí už ani nepamatují. To by vadit nemuselo, kdyby se přitom zvládli vyhnout množství klišé. Filmy o dospívajících dívkách, které mají z nejrůznějších důvodů vlastní děti, jsou pak už naprosto nad jejich síly. Název Bejby blues evokuje uplakané psychologické drama. Tomu se však režisérka Katarzyna Roslianec vyhnula a naopak k tématu přistoupila s novou perspektivou. Film je sice... více...

středa 13. dubna 2016 19:00

středa 13. dubna 2016 18:00

18:00

Historie hříchu

Walerian Borowczyk patří k těm podivným polským klasikům, jejichž filmy se v české distribuci bohužel zjevovaly zcela výjimečně. Buď se jednalo o animované filmy, surreálně laděné filmy (dokud byl v Polsku) anebo o vizuálně hýřivé, více či méně eroticky zabarvené a divácky vděčné snímky (natočené ve Francii). Jeho adaptace románu Stefana Žeromského patří k mistrným ukázkám vizuální preciznosti, s níž je zachycena dekadentní a secesní atmosféra. Ewa Pobratynska se, v intencích předlohy, propadá od mladické naivky k naprostému morálnímu úpadku.