Kino na hranici na cestách

Na obě dvě projekce je možné zakoupit akreditaci za 150 Kč.

Festival Kino na hranici se letos na jaře konal v Těšíně již po osmnácté. V říjnu vyráží také do 5 českých měst, kam přiveze dva nové polské snímky, které by se jinak do české distribuce nedostaly. Těšit se můžete na nejlepší dokumentární snímek roku 2015 „Říkejte mi Marianna“ popisující komplikovaný proces změny pohlaví, ale rovněž na divácky úspěšné komediální drama „Moje dcery krávy“ – příběh dvou sester, které sblíží až odchod jejich nejbližších.

čtvrtek

27. října 2016

čtvrtek 27. října 2016 20:30

20:30

Moje dcery krávy

Sesterská láska je utopie. Vztah Marty a Katky je založený na vynuceném trávení času s rodinou, která se skládá v podstatě z navzájem si cizích lidí. Obě ženy se už od dětství neměly příliš v lásce. Liší se prakticky ve všem – od společenského postavení po vkus či víru v nadpřirozené síly. Ve filmu Moje dcery krávy není prostor pro melodramatické epizody ujišťující o „síle rodných sester“. Rodinná tragédie spočívající v nemoci nejbližších osob nepřináší katarzi. Film Kingy Dębské je silný díky skvělému scénáři a hereckému duetu Agata Kulesza – Gabriela Muskała.
polsky · české titulky

Moje córki krowy

·

2015

·

88 min

Režie

čtvrtek 27. října 2016 18:00

18:00

Říkejte mi Marianna

Pokud se Marianna chce stát Mariannou úplně – nejen emocionálně, ale také po tělesné a právní stránce – musí se vzdát celého svého dosavadního života. Musí opustit svou ženu a dcery, smířit se s odmítnutím a nepřijetím ze strany rodičů, se samotou. Ale touha být ženou, touha žít v souladu s vlastním tělem a identitou je silnější. Když si vyřizuje změnu rodného listu, připravuje se na operaci změny pohlaví, je Marianna plná nadšení a víry v budoucnost. Avšak když je... více...
polsky · české titulky

Mów mi Marianna

·

2015

·

75 min