Karlovy Vary – Déjà vu 2019

Loňský festival v Karlových Varech nebyly jen lázeňské oplatky, déšť, povalování se v Thermalu a plavání v bazénu. Byly to hlavně filmy – milované i nenáviděné – ty, na které jste získali lístek díky esemesce, nebo ty, na které jste si vyseděli otřesně dlouhou frontu. A protože další ročník KVIFF se už blíží, je začáte června ideální příležitostí na to, osvěžit si právě Vary s pořadovým číslem 53.

čtvrtek

6. června 2019

čtvrtek 6. června 2019 20:30

20:30

Šťastný Lazzaro

Bylo nebylo, policie jednoho dne objevila komunitu šťastných a bezelstných rolníků, kteří vesele otročili pro svou paní, aniž by věděli, co to je mzda či otroctví. Když se však se svého snu probudili, rozhodli se vyrazit do moderního velkoměsta. S nimi i Lazzaro, šťastnější a bezelstnější než ostatní, který se jako jediný odmítá se svého snu o krásném životě probudit.

středa

5. června 2019

středa 5. června 2019 20:30

20:30

Studená válka

Proslulý polský filmař Paweł Pawlikowski nejdříve režíroval filmy, které byly zasazeny do soudobé společnosti a řešily s danou érou spjaté a přitom nadčasové problémy (Poslední útočiště – migrace, Moje léto lásky – lesbický vztah). V posledních dvou ceněných snímcích se však obrátil do minulosti (v Idě do 60. let, ve Studené válce až k budování stalinského Polska), a hlavně vyměnil svého stálého kameramana Ryszarda Lenczewského za Łukasze Żala, který dává přednost černobílé před barvou a akademickému formátu před širokoúhlým. Odklon... více...
polsky · české titulky

Zimna wojna

·

2018

·

89 min

úterý

4. června 2019

úterý 4. června 2019 20:30

20:30

Léto

Osmdesátá léta v Sovětském svazu nebyly pro milovníky hudby zrovna snadné. Pokud si založili kapelu vlastní, museli se smířit s cenzurou textů a s tím, že na koncertech budou posluchači jen poslušně sedět. Nebo mohli rebelovat: tajně poslouchat Davida Bowieho, The Doors, Velvet Underground a i sami hrát na ilegálních koncertech. Léto je příběhem této rebelie, jednoho milostného trojúhelníku a také dvou dnes již kultovních kapel Kino a Zoopark. Že to umělci v Rusku nemají lehké ani dnes, dokládá fakt, že režisér snímku Kirill Serebrennikov je momentálně v domácím vězení.