Ibérica , festival španělské kultury

Festival Ibérica, původně orientovaný na kulturu iberského poloostrova, letos otevírá své brány také všem ostatním španělsky či portugalsky mluvícím zemím a stává se festivalem iberoamerických kultur. 12. ročník přinese kromě hudby, tance a jídla také přehlídku těch nejzajímavějších filmů, které se v rámci iberoamerických kultur urodily. Carlos Saura opět zaútočí na lásku k hudbě ve vašem nitru (Fado), John Lennon se navrátí alespoň jako nedosažitelný idol (Život je snadný, když zavřete oči), dirigent se ocitne v tajemném, takřka strašidelném domě (La cara oculta), parta propuštěných dělníků bude bojovat o svou důstojnost (Pondělky na slunci) a krátké filmy z Brněnské 16 si prostě už jen zamilujete.

Více k festivalu také zde.

pátek

3. července 2015

pátek 3. července 2015 20:30

20:30

La cara oculta

Jeden z těch filmů, který má výbornou pověst, ale českým kinům se (až doteď) vyhýbal. Španělský dirigent si v Bogotě pronajme se svou přítelkyní velký starobylý dům a v jejich vztahu se objeví trhliny. Přítelkyně zmizí a nová dirigentova slečna v domě začne slýchat podivné zvuky a dokonce ████. Rozhodně ale nečekejte klasickou duchařinu, La cara oculta je originální směsice žánrů se spletitým dějem a řadou překvapivých zvratů.

čtvrtek

2. července 2015

čtvrtek 2. července 2015 20:30

20:30

Pondělky na slunci

Nezaměstnanost v přístavním městečku řeší každý po svém. Čas ubíhá pomalu, někdo utíká do fantazie, jiný k alkoholu, někdo si uchovává naději, jiný zoufá. Všichni jsou však obklopeni stejně tvrdou realitou, slaným mořským vzduchem a nad tím vším se klene vyprahlé subtropické nebe.

středa

1. července 2015

středa 1. července 2015 20:30

20:30

Život je snadný, když zavřete oči

Kdo by nemiloval Beatles a zejména Johna Lennona? Právě jsou divoká šedesátá léta a ve španělské Andalusii se natáčí film právě s Lennonem. Učitel angličtiny Antonio se vydává na cestu, protože si nechce nechat ujít setkání se svým idolem. Komediální road movie jedoucí na melancholické notě.
portugalsky · české titulky

Vivir es fácil con los ojos cerrados

·

2013

·

104 min

Režie

úterý

30. června 2015

úterý 30. června 2015 20:30

20:30

Fado

„Portugalsko zpívá, když má chuť plakat“. Národní portugalská hudba je plná melancholie a smutků z těžkého života, tak trochu blues, tak trochu ale něco zcela specifického. Mistr (nejen) tanečních filmů Carlos Saura nás tentokrát představí jedinečnému hudebnímu žánru zvanému fado v jeho nejrůznějších podobách. Jak fado vypadalo před lety a jak vypadá dnes? Hudba – tanec – zpěv – kytara – Saura.
portugalsky · anglické titulky

Fados

·

2007

·

93 min

Režie