Forman / Herz

Pro filmový klub za 50 Kč.

Jednou to muselo přijít. Člověk si zvykne na své oblíbené herce či režiséry, ale nikdo nežije věčně, dokonce ani Galadriel ne. A tak jsme se v krátkém sledu rozloučili hned se dvěma režiséry, kteří u nás, a v případně jednoho i ve světě, zanechali mohutný otisk. Samozřejmě je řeč o Jurajovi Herzovi a Milošovi Formanovi. S Herzem se rozloučíme velmi stylově Spalovačem mrtvol a o něco méně strašidelně Pannou a netvorem. A s Milošem Formanem poeticky filmem Lásky jedné plavovlásky. Spalovače mrtvol a Lásky jedné plavovlásky uvedeme i s anglickými titulky, tak vezměte své kamarády, co nemluví česky!

úterý

8. května 2018

úterý 8. května 2018 20:30

20:30

Lásky jedné plavovlásky

Na pohled nenápadný, lokální, generační a civilní film (o romanticky naivní Andule z internátu na maloměstě okouzlené mladým klavíristou Mildou) je možná zásadním titulem, který (díky uvedení v USA) otevřel Formanovi dveře do amerického filmu a globální kinematografie. Byl dalším krokem respektovaného solitéra schopného obstát v prostředí československé nové vlny i mezi hollywoodskými spratky.
česky · anglické titulky

Lásky jedné plavovlásky

·

1965

·

80 min

Režie

pondělí

7. května 2018

pondělí 7. května 2018 20:30

20:30

Spalovač mrtvol

„Víte, co mne v Československu ještě drželo? Knížky. Nedovedl jsem si představit, že tady nechám svoji knihovnu.“ (Juraj Herz v odpovědi na otázku, proč emigroval až v roce 1987) Na filmografii Juraje Herze je od prvního pohledu patrný jeden rys – převažují precizní adaptace jakékoliv (tedy vysoké i nízké) literatury. Psychologický horor Spalovač mrtvol má však výlučnou pozici mezi všemi, danou nikoliv jen kvalitami titulu a autora (stejnojmenný román Ladislava Fukse), ale díky souběhu řady okolností – podmínky natáčení, nádech... více...

neděle

6. května 2018

neděle 6. května 2018 18:00

18:00

Panna a netvor

Jůlinka, dcera zchudlého kupce, je donucena žít ve společnosti netvora v zakletém zámku, skrytém hluboko v lesích… Klasickou francouzskou pohádku Kráska a zvíře od J. M. Prince de Beaumont, v úpravě Františka Hrubína natočil Juraj Herz paralelně s hororem Deváté srdce. Panna a netvor z r. 1978 se právem ocitá na řadě „seznamů“. Např. se objevila (jako třetí film Juraje Herze a na 168. místě soupisu) mezi navrhovanými 200 českými filmy pro 1. etapu digitalizace (vedle dětských klasiků J. Trnky, K. Zemana, Věry Šimkové-Plívové a Václava Vorlíčka).