Finské léto s Akim Kaurismäkim

Pošťák, hlídač, umývač nádobí, dělník v papírnách, filmový kritik. O všechny zmíněné „dělnické profese“ se v počátcích kariéry otřela jedna z čelných ikon artové filmové scény - finský režisér a scenárista, jehož celé jméno zní Aki Olavi Kaurismäki.

Kaurismäkiho filmy jsou prodchnuty finskou zasmušilostí, zemitostí, přímočarostí a humorem, „postmoderními odkazy“ směrem ke klasické (hlavně ruské) literatuře a k filmu noir. Finsko se v nich proměňuje v „Akilandii“ a ač se jeho snímky většinou odehrávají v současnosti, pokaždé působí, jako by se v nich zastavil čas na začátku 60. let.

středa

14. června 2017

středa 14. června 2017 18:00

18:00

Stíny v ráji

Třetí film (po adaptaci Dostojevského Zločinu a trestu a po snímku Calamari Union, jenž vypráví o „kolektivním hrdinovi“) je poprvé „typický Kaurismäki“. Vypráví o lásce netečného popeláře a děvčete z pokladny, a je pohroužen do stínů melancholicky chmurných Helsinek.
finsky · české titulky

Varjoja paratiisissa

·

1986

·

76 min

úterý

13. června 2017

úterý 13. června 2017 18:00

18:00

Smlouva s vrahem

Panoráma britského industriálu je bezútěšné. Po patnácti letech kancelářské dřiny a vyhození z práce na stárnoucího úředníka dolehne deprese a nemá chuť žít. Po dvou neúspěšných sebevraždách vymyslí řešení – najme si na sebe vraha. A těsně poté – půvab prodavačky růží v něm probudí touhu k životu.
anglicky · české titulky

I Hired a Contract Killer

·

1990

·

79 min

pondělí

12. června 2017

pondělí 12. června 2017 20:30

20:30

Bohémský život

Filmová adaptace románu „Ze života pařížské bohémy“, kde na sebe výrazně poutá Matti Pellonpää (dvorní herec v Kaurismäkiho snímcích – jako chlapec hrál ve filmu Chlapci, několikrát se objevil ve filmech bratra Mikiho a také u Jima Jarmusche) jako malíř Rodolfo, nešťastně zamilovaný do hezké Mimi, jemuž v životě zůstává jen chudoba, kamarádi a láska k umění.

pondělí 12. června 2017 18:00

18:00

Zločin a trest

Režisérův první celovečerní hraný film se volně drží Dostojevského stejnojmenné literární předlohy, přičemž děj filmu je přenesen do současných Helsinek. Řezník Antti Rahikainen spáchá na první pohled nepochopitelnou vraždu, avšak záhy se ukáže, že ke svému činu měl jistý důvod. Přesto ho začnou trápit výčitky svědomí, které postupně překračují únosnou mez.
finsky · české titulky

Rikos ja rangaistus

·

1983

·

91 min