Filmový festival ÍRÁN:CI 2019

8. ročník filmového festivalu ÍRÁNCI opět přináší do našich kin to nejlepší z íránské kinematografie.

Festival bude jedinečnou příležitostí pro české a slovenské diváky, aby se seznámili s posledními snímky, které vzešly z jedné z nejuznávanějších filmových kultur dneška a měly premiéru na takových festivalech, jako jsou Cannes, Berlín, Benátky, Locarno, IDFA a další festivaly z kategorie A po celém světě. www.iranci.cz

The 8th edition of ÍRÁNCI film festival brings once again some of the most brilliant Iranian films to the cinemas.

With premieres in festivals such as Cannes, Berlin, Venice, Locarno, IDFA and other A list festivals around the globe, the festival will give the Czech and Slovak audiences the unique opportunity to watch some of the latest works of art from one of the most hailed film cultures of today.

středa

23. ledna 2019

středa 23. ledna 2019 20:30

20:30

Invaze / Invasion

Trvalá temnota zahaluje stadion, na kterém bylo nazeleno mrtvé tělo. Policie již našla viníka. Nyní je třeba provést rekonstrukci, aby bylo možné případ uzavřít. Účastníci však zapomínají své role, propuká chaos a z rekonstrukce zločinu se stává tragický milostný příběh. Tato mistrovsky zpracovaná romance okořeněná upírstvím a natočená v jediném záběru v úchvatném stylu přetváří význam prostoru a místa.
české a anglické titulky

Invasion

·

2018

·

102 min

Režie

středa 23. ledna 2019 18:15

18:15

Když jsme umírali / The Graveless

Tři bratři a jejich jediná sestra plní poslední vůli zesnulého otce a vydávají se do vesničky daleko od světa, kde si přál být pohřben. Jejich cesta je zahalena temným stínem pochybností, protože nikdo nezná ani vesnici, ani její vztah k jejich otci. Podmanivý a tajemný celovečerní debut Když jsme umírali je působivým a nadčasovým příběhem mužů a žen, kteří pátrají po smyslu tragické ztráty.
české a anglické titulky

As I Lay Dying

·

2018

·

70 min

úterý

22. ledna 2019

úterý 22. ledna 2019 20:30

20:30

Blok krátkých íránských filmů / Short films

Tma Umbra / Tariki / Írán / 2018 / 'Saeed Jafarian / 16' Dívka vyjde ze sprchy a zjistí, že její partner zmizel. Odejde z bytu a vydá se ho hledat v tmavých ulicích Teheránu, aniž by věděla, co ji čeká mimo její bezpečnou zónu. Fresh out of the shower, a young girl notices that her partner has gone missing. She leaves the flat looking for him in the dark streets of Tehran not realizing the danger that is awaiting... více ...
české a anglické titulky

Blok krátkých íránských filmů / Short films

úterý 22. ledna 2019 18:00

18:00

Rudá země

Třináctiletou Hendi provdali za šestnáctiletého Hormoze. Mladí manželé se sotva znají a zdá se, že život se k nim otočil zády. Pak ale vstoupí ve zlověstný spolek s pašerákem, který jim má zajistit živobytí. Tento napínavý, půvabně vystavěný film popisuje existenciální zápas mladého páru, který se snaží sblížit, zatímco se jim život málem rozpadá pod rukama.
české a anglické titulky

Rudá země

·

2018

·

88 min

Režie