Festival argentinského filmu: Cine Argentino

Argentinské filmy dnes patří na mezinárodních festivalech k těm nejúspěšnějším. Dva Oskary za nejlepší cizojazyčný film (Oficiální verze, 1985 a Tajemství jejích očí, 2009), 14 Goyů a nesčetné ceny z Berlína, Benátek, Locarna a jiných měst, kde zaujaly festivalové poroty, dokazují, že Argentina je filmovou velmocí. Co je však ještě důležitější, je rostoucí popularita těchto filmů u diváků na celém světě. Filmové hvězdy a režiséři jako Norma Aleandro, Ricardo Darín, Juan José Campanella či nedávno zesnulý Leonardo Favio jsou uznáváni jako vedoucí osobnosti filmového nebe. Jsou ovšem pouze poslední z dlouhé řady umělců, kteří navázali na tradici, jejíž začátek sahá do prvních let dvacátého století.

Jejich filmy se samozřejmě zabývají specifickými politickými a sociálními problémy jejich země a odrážejí fascinující a často pohnuté události, které poznamenaly argentinskou historii. Jak historické události, tak argentinská literatura, včetně děl Jorge Luis Borgese, inspirovaly filmaře. Filmy natočené v různých obdobích argentinské filmové produkce známé jako zlatá éra (léta třicátá), klasický film (léta čtyřicátá a padesátá), nový film (šedesátá a sedmdesátá léta), období po vojenské juntě jakož i současné filmy mají ovšem cosi společného. Přijaly zahraniční vlivy, včetně těch, které přicházely ze Spojených států a z Evropy, a zároveň obsahují ideje, které jsou srozumitelné a jsou přijímány zahraničním publikem. Argentinští režiséři, herci, spisovatelé a kameramani jsou potomci přistěhovalců ze všech končin světa. Jejich díla jsou poznamenána jejich původem, ale dosah jejich tvorby je univerzální.

(Jan Rybář)

neděle

13. října 2013

neděle 13. října 2013 20:30

20:30

Poslední Elvis

Carlos Gutiérez, "Elvis", je rozvedený zpěvák, který žije v zapomenuté čtvrti v Buenos Aires a má malou dceru Lisu Marii, kterou vídí velmi zřídka. Vždy žil, jako kdyby byl reinkarnací Elvise Presleyho a odmítal si přiznat realitu. Je ale kousek od dosažení věku, kdy jeho idol zemřel a před sebou má jen prázdnou budoucnost. Neočekávaná situace ho přinutí začít se starat o svojí dceru. Během těchto dní se Carlos poznává jako otec Lisa Marie se naučí přijmout ho takového, jaký... více...

neděle 13. října 2013 19:00

19:00

Rekonstrukce

Eduardo je zanícený a výkonný pracovník v ropném průmyslu, nezasažen žádnou emocí. Zdá se, že svojí minulost uzavřel v jednom z pokojů v domě, ve kterém bydlí v Río Grande. Jeho samotářská rutina se změní, když je vyslán na několik dní do Ushuaiy. Cesta a opětovné setkání se sterým známým a jeho rodinou ho vystaví zkoušce a způsobí, že se uvnitř něj něco pohne a umožní mu zrekonstruovat jeho minulost, přítomnost a možná i budoucnost.
španělsky · české titulky

La reconstrucción

·

2013

·

93 min

Režie

Hrají

neděle 13. října 2013 18:00

18:00

Samuraj

Japonská rodina, která musela opustit svou zemi, se usadí v Argentině, zemi gaučů, aby si zde obdělávaním půdy vybudovala novou budoucnost. Mladý Takeo se nadchne pro vyprávění svého dědečka, který je přesvědčen, že někde blízko mystický samuraj Saigo Takamori Takamori dělá nábor pro novou armádu, která se má vrátit do Japonska a bojovat proti císaři. Takeo se vypraví na cestu za hledáním Saiga, na které potká Sin Braza, argentinského válečného veterána, ktorý tvrdí, že ví, kde se Saigo schovává. Oba muži se společně vydají na cestu za dobrodružstvím.
španělsky · české titulky

Samurai

·

2012

·

96 min

sobota

12. října 2013

sobota 12. října 2013 20:30

20:30

Dny rybolovu v Patagónii

52-ročný obchodný cestujúci a bývalý alkoholik Marco sa rozhodne zmeniť svoj doterajší spôsob života. Ako súčasť terapie prijme návrh na rybolov a vydá sa do Puerto Dese-ado, patagónskeho teritória, na lov žralokov. Ide tam však aj preto, aby sa pokúsil nájsť svoju dcéru Anu, ktorú roky nevidel. „Jadro príbehu tvorí vzťah medzi otcom a dcérou. Myslím, že ženu, ktorú získame, môžeme opustiť. Ale svoje deti opustiť nemôžeme. S nimi si vytvoríme vzťahy, ktorých sa nedokážeme vzdať. Nevypovedané je omnoho dôležitejšie... více...
španělsky · české titulky

Días de pesca

·

2012

·

77 min

Režie

sobota 12. října 2013 19:00

19:00

Poslední léto v Boyitě

Hermafroditismus neboli androgynie je jev, kdy se v těle jedince vytvářejí současně samčí i samičí pohlavní orgány. To je také problém Maria, který proto trpí pod nepřiměřeně přísným otcem. Když se dostaví i projevy menstruace, je čím dál tím těžší skutečnost přehlížet. Traumatizující prostředí je narušeno příchodem malé Jorgeliny a objevením pohádkového domečku Boyita, kde se dějí zázraky. Obě děti se spřátelí a Jorgelina pomůže Mariovi objevovat jeho vlastní tělo. Je čím dál tím zřejmější, že tohle léto je v... více...
španělsky · české titulky

El último verano de la Boyita

·

2009

·

93 min

sobota 12. října 2013 18:00

18:00

Moje první svatba

V den svojí svatby nervózní Adrián udělá chybu, kterou se snaží skrýt před Leonorou, jeho nastávající, aby předešel problémům. Místo toho, aby se problémum vyhnul ale čím dál víc komplikuje věci a hrozí, že svatba i budoucí manželství páru neskončí dobře.
španělsky · české titulky

Mi Primera Boda

·

2011

·

102 min

pátek

11. října 2013

pátek 11. října 2013 20:30

20:30

Era vinylu

Damián, Facundo, Luciano a Marcelo jsou přátelé z dětství a sdílejí od nepaměti vášeň pro klasický rock a vinylové desky. Jejich vztah je poznačen i jinými velkými tématy: přátelstvím a holkama. Když se pak jeden z nich rozhodne oženit se, život všech čtyř se obrátí vzhůru nohama.
španělsky · české titulky

Días de vinilo

·

2012

·

116 min

Režie

pátek 11. října 2013 19:00

19:00

Čtvrteční vdovy

Čtvrteční vdovy režiséra Marcela Pineyra jsou adaptací argentinského bestselleru Claudie Pineirové Viudas de los jueves, který vyšel v roce 2005. Idylu rezidenční komunity Los Altos naruší jednoho poklidného rána nález tří mrtvol v bazénu jedné z usedlostí. Událost všemi otřese, je totiž silně nepravděpodobné, že by tajemnou smrt zavinil někdo zvenčí. Každý z dokonalých a krásných obyvatel Los Altos ovšem skrývá nějakou bolest či dokonce ošklivé tajemství, a je proto slušně vycvičen v předstírání a umění usmívat se, i když... více...
španělsky · české titulky

Las viudas de los jueves

·

2009

·

122 min

pátek 11. října 2013 18:00

18:00

Metoda

Madrid. Tisíce lidí demonstrují proti zasedání Mezinárodního měnového fondu. V této napjaté atmosféře probíhá v mrakodrapu nadnárodní finanční společnosti konkurz na obsazení vysoké manažerské pozice. Sedm kandidátů prochází výběrovým řízením, spočívajícím v aplikaci tzv. Gronholmovy metody: vylučovací metody na základě psychologických testů, kterým byli po 1. světové válce podrobováni důstojníci německé armády. Nakonec ji převzaly i nadnárodní společnosti... Po absolvování nesmyslného byrokratického labyrintu je principem testu rafinovaně stupňované drama vzájemné podezřívavosti a lámání charakterů, vytváření aliancí a ponižující manipulace, alibisticky... více...

čtvrtek

10. října 2013

čtvrtek 10. října 2013 20:30

20:30

Prachy v čudu

Společně se zapsali do dějin argentinské kriminalistiky. Dva muži, dva milenci, dva zločinci. Společně s komplicem přepadali a vykrádali banky po celé zemi. Byli nepolapitelní a zůstávala za nimi temně rudá krvavá stopa. Nakonec však i oni narazili. Během akce dojde k divoké přestřelce, v níž je jeden z lupičů zraněn. Poslední šance spočívá v útěku do Uruguaye. Na cestě však potkají prostitutku Giselle a ta jim zlomí vaz. Svoboda je příliš daleko. Snímek byl natočen podle skutečných událostí, jež se odehrály v Argentině v roce 1965.

čtvrtek 10. října 2013 19:00

19:00

Kamčatka

Období těžkých let vojenské diktatury v Argentině sledujeme z pohledu Harryho, deseti letého kluka, kterého jediné přání je hrát si a dělat lumpárny se svým malým bratrem. V roce 1976 je jeho rodina, pronásledována režimem nucena ukrýt se na venkově, kde se pro Harryho začíná nový život, který pro něj znamená konec dětství.

čtvrtek 10. října 2013 18:00

18:00

Čínský bufet

Melancholická komedie upoutá pozornost už úvodní bizarní scénou. Po pádu vyděšené krávy z letadla se dějiště přesouvá z Číny do Argentiny, kde mrzoutský dobrák Roberto čelí osamělosti a nudě kousavými poznámkami na účet okolí a vystřiháváním absurdních historek z novin. Setkání s neznámým ztraceným Číňanem pozvolna odhaluje Robertovu opravdovou povahu a rozverný i smutný snímek zálibou v historkách i hudebním podkresem několikrát připomene Amélii z Montmartru. Vděčné divácké motivy tu však mají svou logiku, líbivost nikdy není samoúčelná.