Epos a film

Fotografové skupiny Epos byli ve své tvorbě přímo či nepřímo ovlivněni kulturním děním 60. a 70. let: snažili se sledovat to nejaktuálnější nejen u nás, ale i na Západě – všechno, co odpovídalo jejich svobodnému „bigbítovému“ naladění, včetně nově vznikajících přelomových filmových děl. Přijďte se naladit na dobovou atmosféru skrze vizuální působivost a sílu filmových příběhů!

Přehlídka je pořádána ve spolupráci s Domem umění města Brna

úterý

25. října 2016

úterý 25. října 2016 20:30

20:30

S borovou šiškou pod zády

Čtveřice studentů (dvě dívky a dva kluci) vyráží společně do přírody pod stan za svobodou. Snímek je prvním výrazným pokusem překročit stín Bílého soba (a ducha finského vojáka) směrem k novátorským trendům 60. let - k experimentům s narací a s improvizací a přitom funguje jako věrohodná sonda do života mládeže. Mikko Niskanen se ve Finsku (dávno před Akim a Mikou Kaurismäkim) uvedl jako první výraznější finský režisér s autorskou ambicí.
finsky · české titulky

Käpy selän alla

·

1966

·

89 min

úterý 25. října 2016 18:00

18:00

Slavnost v botanické zahradě

Pestrý filmový karneval zasadený do prostredia vinárenskej dediny rozohráva prostredníctvom často bizarných postáv univerzálny príbeh o ľudských obavách, snahách aj zlyhaniach. Tulák Pierro sa rozhodne po rokoch ukončiť svoje večné putovanie, čo naruší inak pokojný život dedinčanov. Všestranne nadaný Elo Havetta vo svojom celovečernom debute pracuje nie len so slovenským folklórom a až maliarskou kompozíciou záberov, nebojí sa dokonca použiť i postupy nemého filmu. Pestrú škálu emócii zručne mixuje experimentovaním s groteskou, pátosom, prítomná je aj banalita a naivita života... více...
slovensky · anglické titulky

Slavnost v botanické zahradě

·

1969

·

83 min

Režie

pondělí

24. října 2016

pondělí 24. října 2016 18:00

18:00

Holubice

Příběh chlapce pečujícího o zraněnou holubici byl závanem svěžího větru v československé kinematografii zatížené agitací. Na dětském filmu Františka Vláčila je od prvního okamžiku patrná jeho novost, poetičnost,, obrazovost i neobvyklost. Zároveň samotná srozumitelnost internacionálního a humanistického námětu chránila dílo před nařčením z formalismu.